Muzike

Kompozitori Ennio Morricone kthehet të dirigjojë një koncert në Vatikan

Pas turneut të lamtumirës në skenë, Maestro do të kthehet në skenë për një takim përfundimtar, dhe shton: “Kam shkruar edhe disa gjëra”.
Dukej që ai në Lucca ishte koncerti i fundit i karrierës së tij, por përkundrazi nuk do të jetë kështu. Ennio Morricone, sipas raportimeve nga media italiane “Ansa”, do të kthehet të dirigjojë përsëri për një takim të veçantë, të vendosur në Vatikan. “Vitin tjetër duhet të ketë një koncert në Aula Nervi, në Vatikan. Papa nuk më pyeti, por nuk mund të them jo”, ka komentuar kompozitori.
Në fakt, gjatë një ceremonie çmimesh ku Japonia nderoi mjeshtrin, duke i akorduar “Urdhrin e Lindjes së Diellit”, Morricone foli për koncertin falë të cilit do të kthehet në skenë, edhe nëse vetëm një herë, pas turneut të lamtumirës që e çuan atë në fazat më të rëndësishme të botës gjatë dy viteve të fundit.
“Unë gjithashtu shkruajta disa gjëra”, - shtoi muzikanti, - një për një spot reklamimi dhe një tjetër, pak më të “nxehur” për ata që duhet ta ndjekin atë, i cili do të drejtohet nga djali im në fillim të vitit 2020 në Piazza del Duomo në Milano. Por nuk ka asnjë lidhje me muzikën e kinemasë, është muzika që unë e quaj bashkëkohore”.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë