Muzike

Hamburgu feston 250-vjetorin e Beethoven

Këtë vit shënohet përvjetori i lindjes së Beethoven (250 vjet). Dhe të gjitha institucionet muzikore i kushtojnë hapësirë ​​të bollshme programimit të veprave të tij. Koncertet dhe shfaqjet do të mbahen në disa qytete të mëdha europiane.

Theksojmë një rast mjaft të veçantë, duke dëgjuar nga afër të nëntë Simfonitë, interpretuar nga një prej orkestrave më të larta, Filarmonia e Vjenës, me një dirigjent si Andris Nelsons (në krye të dy formacioneve si: Gewandhaus në Leipzig dhe Simfonia e Bostonit).

Koncertet u zhvilluan nga 3 deri në 7 në Elbphilharmonie (elbphilharmonie.de) në Hamburg, nw auditorin e ri spektakolar 2.100 vendesh i inauguruar tre vjet më parë. Në 3 janë planifikuar e para, e dyta dhe e treta; në 4, të katërt dhe të pestë; i gjashti, i gjashti dhe i shtati; në 7, 8 dhe 9.

Por ekziston edhe një mundësi tjetër për të dëgjuar Simfonitë e plota me të njëjtët interpretues: në Mynih, nga 9 deri në 12 Mars, në Gasteig, qendra e madhe kulturore me pesë dhoma (gasteig.de).

Berio në vargjet e Filarmonisë së Berlinit

I dashur Ludwig është tashmë, normalisht, aq i pranishëm në tabelat sa nuk do të kishin nevojë për përvjetorë. Ne dëgjojmë muzikë tjetër, me një nga orkestrat e shkëlqyera, Filharmoninë e Berlinit, e cila prezanton në koncertet e Simfonisë 12-13-14 mars, një nga veprat kryesore të Luciano Berio (lucianoberio.org), ndër kompozitorët më të mëdhenj të shekullit XX , i cili u zhduk 17 vjet më parë. Një komision nga Filarmonia e New York-ut, me tekste nga Beckett dhe Lévi-Strauss. “Titulli – shkroi Berio – duhet kuptuar si “duke luajtur së bashku” i gjërave, situatave dhe kuptimeve të ndryshme”.

Në Londër muzika “Dear Evan Hansen”

Një atmosferë tjetër në Londër ku një nga hitet e mëdha të sezonit është muzika e re Dear Evan Hansen (dearevanhansen.com), në skenë deri më 27 qershor në Teatrin Nowl Coward. Protagonist është një adoleshent që vuan nga fobi sociale; do ta kapërceni atë – por me çfarë çmimi?

Ka qenë në skenë për tre vjet në Broadway, ku në vitin 2017 fitoi Çmimin Tony (Oskar për teatrin Amerikan), ndërsa albumi me muzikë fitoi Grammy në vitin 2018. Autorët janë të gjithë rreth tridhjetë e pesë vjeç. Muzika dhe teksti i këngëve janë shkruar nga Justin Paul dhe Benj Pasek, prej të cilave kujtojmë ndër të tjera këngët në filmat La La Land dhe The Greatest Showman (në figurën e Barnum, me Hugh Jackman).


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë