Muzike

Artistët që dominuan nominimet e ‘MTV VMAs’

Lista e plotë e nominimeve për çmimet ‘MTV VMA 2019’ është bërë publike. Nominimet për ceremoninë e ndarjes së çmimeve, e cila do zërë vend më 26 gusht në Newark, New Jersey janë dominuar nga dy yjet e muzikës Ariana Grande dhe Taylor Swift, të cilat fituan nga 10 nominime për secilën këtë vit duke përfshirë nominimet për video-n e vitit dhe këngën e vitit.

Edhe pse nuk ishte një surprizë që Taylor dhe Ariana të dominonin kategoritë, ato u ndoqën nga artistët e rinj Billie Eilish dhe Lil Nas X. Eilish rrëmbeu 9 nominime, ndërsa reperi i hitit “Old Town Road” arriti të rrëmbente 8, të dy u nominuan për artistin e ri më të mirë. Ndërkohë, emra të tjerë të mëdhenj si Lady Gaga, Cardi B, Kanye West, Solange dhe Drake nuk kishin si të mungonin në këto nominime.

Ndryshe nga ceremonia e vitit të kaluar e cila nuk pati një prezantues, këtë vit ceremoninë do e prezantojë komediani Sebastian Maniscalco, dhe sigurisht që do të jetë një natë plot të qeshura.

Më poshtë janë nominimet për secilën kategori

Video-ja e vitit

21 Savage: “a lot” [ft. J. Cole]
Billie Eilish: “bad guy”
Ariana Grande: thank u, next”
Jonas Brothers: “Sucker”
Lil Nas X: “Old Town Road (Remix)” [ft. Billy Ray Cyrus]
Taylor Swift: “You Need to Calm Down”

Artisti i vitit

Cardi B
Billie Eilish
Ariana Grande
Halsey
Jonas Brothers
Shawn Mendes

Kënga e vitit

Drake: “In My Feelings”
Ariana Grande: “thank u, next”
Jonas Brothers: “Sucker”

Lady Gaga/Bradley Cooper: “Shallow”
Lil Nas X: “Old Town Road (Remix)” [ft. Billy Ray Cyrus]
Taylor Swift: “You Need to Calm Down”

Artisti i ri më i mirë i prezantuar nga Taco Bell

Ava Max
Billie Eilish
H.E.R.
Lil Nas X
Lizzo
ROSALÍA

Bashkëpunimi më i mirë

Lil Nas X: “Old Town Road (Remix)” [ft. Billy Ray Cyrus]
Lady Gaga/Bradley Cooper: “Shallow”
Shawn Mendes/Camila Cabello: “Señorita”
Taylor Swift: “ME!” [ft. Brendon Urie]
Ed Sheeran/Justin Bieber: “I Don’t Care”
BTS: “Boy With Luv” [ft. Halsey]

Artisti më i mirë i zbuluar së fundmi

Bazzi
CNCO
Billie Eilish
H.E.R.
Lauv
Lizzo

Kënga më e mirë Pop

5 Seconds of Summer: “Easier”
Cardi B/Bruno Mars: “Please Me”
Billie Eilish: “bad guy”
Ariana Grande: “thank u, next”
Jonas Brothers: “Sucker”
Taylor Swift: “You Need to Calm Down”

Kënga më e mirë Hip-Hop

2 Chainz: “Rule the World”[ft. Ariana Grande]
21 Savage: “a lot” [ft. J. Cole]
Cardi B: “Money”
DJ Khaled: “Higher” [ft. Nipsey Hussle and John Legend]
Lil Nas X: “Old Town Road (Remix)” [ft. Billy Ray Cyrus]
Travis Scott: “SICKO MODE” [ft. Drake]

Kënga më e mirë R&B

Anderson .Paak: “Make It Better” [ft. Smokey Robinson]
Childish Gambino: “Feels Like Summer”
H.E.R.: “Could’ve Been” [ft. Bryson Tiller]
Alicia Keys: “Raise a Man”
Ella Mai: “Trip”
Normani: “Waves” [ft. 6LACK]

Kënga më e mirë K-pop

BTS: “Boy With Luv” [ft. Halsey]
BLACKPINK: “Kill This Love”
Monsta X: “Who Do You Love” [ft. French Montana]
TOMORROW X TOGETHER: “Cat & Dog”
NCT 127: “Regular”
EXO: “Tempo”

Kënga më e mirë latine

Anuel AA/Karol G: “Secreto”
Bad Bunny: “MIA” [ft. Drake]
benny blanco/Tainy/Selena Gomez/J Balvin: “I Can’t Get Enough”
Daddy Yankee: “Con Calma” [ft. Snow]
Maluma: “Mala Mía”
ROSALÍA/J Balvin: “Con Altura” [ft. El Guincho]

Kërcimi më i mirë

The Chainsmokers: “Call You Mine” [ft. Bebe Rexha]
Clean Bandit: “Solo” [ft. Demi Lovato]
DJ Snake: “Taki Taki” [ft. Selena Gomez, Ozuna, and Cardi B]
David Guetta/Bebe Rexha/J Balvin: “Say My Name”
Marshmello/Bastille: “Happier”
Silk City/Dua Lipa: “Electricity”

Kënga më e mirë Rock

The 1975: “Love It If We Made It”
Fall Out Boy: “Bishops Knife Trick”
Imagine Dragons: “Natural”
Lenny Kravitz: “Low”
Panic! At the Disco: “High Hopes”
twenty one pilots: “My Blood”

Për video-n më të mirë

Halsey: “Nightmare”
The Killers: “Land of the Free”
Jamie N Commons/Skylar Grey: “Runaway Train” [ft. Gallant]
John Legend: “Preach”
Lil Dicky: “Earth”
Taylor Swift: “You Need to Calm Down”

Ekipi drejtues më i mirë

Billie Eilish: “bad Guy” (dir. Dave Meyers)
FKA twigs: “Cellophane” (dir. Andrew Thomas Huang)Ariana Grande: “thank u, next” (dir. Hannah Lux Davis)
Lil Nas X: “Old Town Road (Remix)” [ft. Billy Ray Cyrus] (dir. Calmatic)
LSD: “No New Friends” (dir. Dano Cerny)
Taylor Swift: “You Need to Calm Down” (dir. Drew Kirsch and Taylor Swift)

Efektet më të mira vizuale

Billie Eilish: “when the party’s over” (visual effects: Ryan Ross, Andres Jaramillo)
FKA twigs: “Cellophane” (visual effects: Matt Chandler, Fabio Zaveti for Analog)
Ariana Grande: “God is a woman” (visual effects: Fabrice Lagayette, Kristina Prilukova & Rebecca Rice for Mathematic)
DJ Khaled: “Just Us” [ft. SZA] (visual effects: Sergii Mashevskyi)
LSD: “No New Friends” (visual effects: Ethan Chancer)
Taylor Swift: “ME!” [ft. Brendon Urie] (visual effects: Loris Paillier & Lucas Salton for BUF VFX)

Editimi më i mirë

Anderson .Paak: “Tints” [ft. Kendrick Lamar] (editing: Elias Talbot)
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” (editing: Calmatic)
Billie Eilish: “bad guy” (editing: Billie Eilish)
Ariana Grande: “7 rings” (editing: Hannah Lux Davis & Taylor Walsh)
Solange: “Almeda” (editing: Solange Knowles, Vinnie Hobbs, Jonathon Proctor)
Taylor Swift: “You Need to Calm Down” (editing: Jarrett Fijal)

Arti i përdorur

BTS: “Boy With Luv” [ft. Halsey] (art direction: JinSil Park, BoNa Kim (MU:E))
Ariana Grande: “7 rings” (art direction: John Richoux)
Lil Nas X: “Old Town Road (Remix)” [ft. Billy Ray Cyrus] (art direction: Itaru Dela Vegas)
Shawn Mendes/Camila Cabello: “Señorita” (art direction: Tatiana Van Sauter)
Taylor Swift: “You Need to Calm Down” (art direction: Brittany Porter)
Kanye West/Lil Pump: “I Love It” [ft. Adele Givens] (art direction: Tino Schaedler)

Koreografia më e mirë

FKA twigs: “Cellophane” (choreography: Kelly Yvonne)
ROSALÍA/J Balvin: “Con Altura” [ft. El Guincho] (choreography: Charm La’Donna)
LSD: “No New Friends” (choreography: Ryan Heffington)
Shawn Mendes/Camila Cabello: “Señorita” (choreography: Calvit Hodge, Sara Biv)
Solange: “Almeda” (choreography: Maya Taylor, Solange Knowles)
BTS: “Boy With Luv” [ft. Halsey] (choreography: Rie Hata)

Kinematografia më e mirë

Anderson .Paak: “Tints” [ft. Kendrick Lamar] (cinematography: Elias Talbot)
Billie Eilish: “hostage” (cinematography: Pau Castejon)
Ariana Grande: “thank u, next” (cinematography: Christopher Probst)
Shawn Mendes/Camila Cabello: “Señorita” (cinematography: Scott Cunningham)
Solange: “Almeda” (cinematography: Chayse Irvin, Ryan Marie Helfant, Justin Hamilton)
Taylor Swift: “ME!” [ft. Brendon Urie] (cinematography: Starr Whitesides)


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë