Politike

Vendimi i Metës step ndërkombëtarët: Çështje e brendshme e Shqipërisë

Ndërkombëtarët e cilësojnë çështje të brendshme të Shqipërisë përshkallëzimin e përplasjes mes mazhorancës së drejtuar nga Edi Rama dhe Presidentit Ilir Meta, pas vendimit të këtij të fundit për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit.

Ambasadori i OSBE-së, Bernard Borchardt nuk komentoi as vendimin e Presidentit dhe as deklaratat dhe nismat e mazhorancës për shkarkimin e Ilir Metës.

“Sa u takon zgjedhjeve është çështje e brendshme e Shqipërisë. Kjo është çështje e debatit të brendshëm dhe kam shumë besim se institucionet shqiptare do të gjejnë se kush e ka argumentin më të mirë ligjor. Kjo është çështje e brendshme në Shqipëri, mes Parlamentit, Kushtetutës dhe më pas Gjykatës Kushtetuese”, tha ai.

Ndërkohë, ambasadori i BE-së, Luigi Soreca mblodhi në një takim diplomatët e tjerë ndërkombëtarë në Tiranë për të koordinuar qëndrimet dhe hapat që do të ndjekin mbi situatën e re të krijuar.

Asnjë koment nuk është dhënë deri më tani prej tyre. Në orën 11:00 një takim me ambasadorët e BE-së pati në Kryeministri edhe Edi Rama. Takimi zgjati një orë e gjysmë. Në përfundim të tij, përveç lajmeve që qarkulluan se Kryeministri kishte përforcuar bindjen se asgjë nuk do të ndalë zgjedhjet e 30 qershorit, asnjë deklaratë tjetër nuk u bë.

Ndërkombëtarët po tregohet të vetëpërmbajtur, ndërkohë që burime për gazetën “Si” thonë se janë shpeshtuar kontaktet si me Presidencën, ashtu edhe me mazhorancën, në përpjekje për të zgjidhur ngërçin e krijuar.

Ndërkombëtarët, deri më tani kanë mbështetur zhvillimin e zgjedhjeve më 30 qershor, pavarësisht vendimit të opozitës për të mos marrë pjesë në to. Ambasadori i BE-së, ambasadorë të vendeve të Bashkimit Europian, përfshirë këtu ambasadorët gjermanë, italianë, britanikë e francezë kanë nxitur zhvillimin e zgjedhjeve më 30 qershor, pavarësisht vendimit të opozitës. Të njëjtin qëndrim ka ndarë edhe ambasada amerikane, qëndrim i përforcuar nga vizita e zv.ndihmëssekretarit, Mattheë Palmer në Tiranë.

Vizita e tij në prill u interpretua si përpjekje për të ndërmjetësuar zgjidhjen e krizës, por në Tiranë vetë zyrtari i Departamentit Amerikan të Shtetit e mohoi këtë. Përpjekje të vakëta për zgjidhjen e krizës zhvilloi Parlamenti Europian dhe përfaqësues të Komisionit për Zgjerimin. Pasi thirrjet e tyre ndaj opozitës për të hyrë në zgjedhje dështuan, edhe zyrtarët e Brukselit u dorëzuan dhe lanë në dorë të politikës shqiptare zgjidhjen e krizës së radhës.

Mbetet për t’u parë tani nëse me përshkallëzimin e krizës politike, që tashmë ka marrë të tjera përmasa dhe nuk është më mes dy palëve, pozitës dhe opozitës, por ka marrë trajtën e një krize të përgjithshme institucionale dhe kushtetuese se çfarë qëndrimi do të mbajnë ndërkombëtarët.

Më Shumë