Analize

Sulmet e kabllove nënujore në Detin e Kuq, rebelët Houthi po ndërpresin trafikun global të internetit

Nga Gazeta ‘Si’- Dëmtimi i kabllove nënujore në Detin e Kuq po prish rrjetet globale të telekomunikacionit dhe po detyron ofruesit e internetit të ridrejtojnë deri në një të katërtën e trafikut midis Azisë, Europës dhe Lindjes së Mesme.

Kabllot që i përkasin katër rrjeteve kryesore të telekomunikacionit janë "prerë" duke shkaktuar ndërprerje "të konsiderueshme" në rrjetet e komunikimit në Lindjen e Mesme, sipas kompanisë së telekomunikacionit të Hong Kongut HGC Global Communications.

HGC vlerëson se 25% e trafikut midis Azisë dhe Europës, si dhe Lindjes së Mesme është ndikuar, tha në një deklaratë të hënën.

Kompania tha se po ridrejton trafikun për të minimizuar ndërprerjen për klientët dhe gjithashtu "duke shtrirë ndihmën për bizneset e prekura".

HGC nuk tha se si ishin dëmtuar kabllot apo kush ishte përgjegjës.

Kabllot nënujore janë forca e padukshme që drejton internetin, me shumë të financuara  vitet e fundit nga gjigantët e internetit si Google, Microsoft, Amazon dhe Meta mëmë në Facebook. Dëmtimi i këtyre rrjeteve nënujore mund të shkaktojë ndërprerje të gjera të internetit, siç ndodhi pas tërmetit në Tajvan në vitin 2006.

Shkatërrimi i kabllove në Detin e Kuq vjen disa javë pasi qeveria zyrtare e Jemenit paralajmëroi për mundësinë që rebelët Houthi të synonin kabllot. Militantët e mbështetur nga Irani kanë ndërprerë tashmë zinxhirët e furnizimit global duke sulmuar anijet tregtare në rrugën ujore të rëndësishme.

Raportet javën e kaluar nga gazeta izraelite e lajmeve Globes sugjeruan se Houthis kishin qenë pas dëmtimit të kabllove. Udhëheqësi i rebelëve jemenas Abdel Malek al-Houthi i mohoi akuzat.

 “Ne nuk kemi ndërmend të synojmë kabllot detare që ofrojnë internet për vendet në rajon,” tha ai.

Qeveria e Jemenit që atëherë ka fajësuar njësitë ushtarake britanike dhe amerikane që veprojnë në zonë për dëmin, sipas një raporti të shtunën nga agjencia shtetërore e lajmeve e vendit. CNN ka kontaktuar qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA-së për koment, por nuk ishte në gjendje të kontaktonte menjëherë qeverinë e Jemenit.

Në një deklaratë javën e kaluar, qeveria e Jemenit theksoi rëndësinë e mbrojtjes së kabllove nënujore dhe tha se ishte "e prirur të sigurojë të gjitha lehtësitë e nevojshme për të riparuar dhe mirëmbajtur kabllo të tilla nëndetëse".

Ndër rrjetet e prekura është Azia-Afrika-Europa 1, një sistem kabllor 25.000 kilometra që lidh Azinë Juglindore me Europën nëpërmjet Egjiptit. Europa India Gateway (EIG) është dëmtuar gjithashtu.

EIG lidh Europën, Lindjen e Mesme dhe Indinë dhe numëron Vodafone si një investitor të madh. 

Kompania thotë në faqen e saj të internetit se mund të dërgojë trafikun e internetit në rreth 80 sisteme kabllore nëndetëse që arrijnë në 100 vende.

Shumica e kompanive të mëdha të telekomunikacionit mbështeten në sisteme të shumta kabllore nënujore, duke i lejuar ato të ridrejtojnë trafikun në rast ndërprerjeje për të siguruar shërbim të pandërprerë.

Burimi: CNN Business/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë