Bota

SHBA parashikon një sulm iranian kundër Izraelit, por nuk pret përfshirjen në luftë

Shtetet e Bashkuara parashikojnë që Irani të ndërmarrë një sulm kundër Izraelit, por jo i përmasave për ta tërhequr Uashingtonin në luftë, tha një zyrtar amerikan të enjten vonë.

Shtëpia e Bardhë tha më herët se Uashingtoni nuk dëshironte që konflikti të përhapej në Lindjen e Mesme dhe se Shtetet e Bashkuara i kishin thënë Iranit se nuk ishin përfshirë në një sulm ajror kundër një komandanti të lartë ushtarak iranian në Damask. Shtëpia e Bardhë tha se e kishte paralajmëruar Iranin që të mos e përdor sulmin në Damask si arsye për të përshkallëzuar më tej situatën në rajon.

Izraeli po vazhdon luftën në Gazë, por gjithashtu po përgatitet për skenarë në zona të tjera, tha të enjten kryeministri Benjamin Netanyahu, mes shqetësimeve se Irani po përgatitej të godiste Izraelin si përgjigje për vrasjen e komandantëve të lartë iranianë.

“Kushdo që na dëmton, ne do t'i dëmtojmë ata. Ne jemi të përgatitur t’i plotësojmë të gjitha nevojat e sigurisë së shtetit të Izraelit, si në mbrojtje ashtu edhe në sulm”, thuhet në komentet e zotit Netanyahu të publikuara nga zyra e tij pas një vizite në bazën e forcave ajrore Tel Nof në jug të Izraelit.

Kjo konferencë synon të hedhë dritë mbi "zonat gri" të diskursit politik, duke u fokusuar kryesisht në gjuhën e urrejtjes që meriton një përgjigje politike dhe sociale, në vend të deklaratave që kërkojnë qartë një përgjigje kriminale. Konferenca është e ndarë në tre sesione të ndërvarura që mbulojnë përkatësisht aspektet ligjore, politike dhe sociale të mjeteve të luftimit të mesazheve të urrejtjes në diskursin politik.

Diskutimet në lidhje me kuadrin ligjor ekzistues, duke përfshirë jurisprudencën e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, do të trajtojnë çështjen nëse një përkufizim ligjërisht i detyrueshëm i gjuhës së urrejtjes është i mundshëm apo i dëshirueshëm. Roli i politikanëve në tejkalimin e dallimeve partiake kundër përdorimit të gjuhës së urrejtjes do të jetë gjithashtu objekt debati.

Gjatë konferencës do të diskutohet edhe për rolin e shoqërisë civile, veçanërisht shoqatave të viktimave dhe mediave në luftën kundër gjuhës së urrejtjes dhe në sfidat që paraqet progresi teknologjik siç është interneti.

Në vitin 2011, një raport i Grupit të Personaliteteve Eminente të Këshillit të Evropës arriti në përfundimin se "për të jetuar më mirë së bashku në Evropën e shekullit të 21-të, nevojitet shumë pak shtrëngim, por besimi i fortë se njerëzit e kulturave dhe besimeve të ndryshme në fakt duhet të Jetoni së bashku dhe gjeni mënyra për ta bërë më të lehtë këtë bashkëjetesë”. Konferenca do të fokusohet gjithashtu në mënyrën se si t'i jepet kuptim konkret këtij objektivi.

Debatet e konferencës synojnë të inkurajojnë dialogun midis aktorëve të ndryshëm të pranishëm në mënyrë që të identifikohen mundësi të tjera për veprim dhe t'i bëjnë praktikat demokratike më rezistente ndaj gjuhës së urrejtjes. Konferenca do të shqyrtojë rolin e institucioneve evropiane, qëllimi i të cilave është të arrijnë një "jete të përbashkët më të mirë".

Avionë luftarakë, që dyshohet të jenë izraelitë, bombarduan të hënën ambasadën e Irani në Damask. Irani është zotuar të hakmerret kundër sulmit që la të vrarë një gjeneral të lartë dhe gjashtë oficerë të ushtrisë iraniane. Sulmi ka rritur edhe më tej tensionet në rajonin e trazuar nga lufta në Gazë. Izraeli nuk ka thënë se ishte përgjegjës për sulmin, por udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, tha të mërkurën se Izraeli "duhet dhe do të ndëshkohet" për sulmin.

Burime iraniane i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se Teherani e ka sinjalizuar Uashingtonin se do të hakmerret ndaj sulmit izraelit kundër ambasadës së tij në Siri në një mënyrë që synon të shmangë përshkallëzimet në shkallë të lartë dhe nuk do të veprojë me nxitim, pasi Teherani ka parashtruar kërkesa, përfshirë një armëpushim në Gazë.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite, kundëradmirali Daniel Hagari tha se nuk i është kërkuar popullsisë civile që të bëjnë ndonjë përgatitje speciale, por shtoi se Izraeli ishte "shumë i përgatitur për një sërë skenarësh".

Shtetet e Bashkuara kanë qenë në gatishmëri të lartë lidhur me mundësinë e sulmeve të mundshme hakmarrëse nga Irani ndërsa të dërguarit e Uashingtonin po përpiqen të ulin tensionet.

Hamasi palestinez sulmoi Izraelin më 7 tetor, duke vrarë 1200 njerëz dhe marrë peng mbi 200 të tjerë, sipas të dhënave izraelite. Izraeli reagoi ushtarakisht ndaj Gazës së qeverisur nga Hamasi, ku janë vrarë mbi 33,000 palestinezë, sipas ministrisë lokale të shëndetësisë. Luftimet kanë shkaktuar zhvendosjen e pothuajse të gjithë popullsisë prej 2.3 milionë të Gazës, duke shkaktuar një krizë humanitare dhe akuza për gjenocid, të cilat Izraeli i mohon.

Grupet e mbështetura nga Irani kanë deklaruar mbështetjen për palestinezët, duke ndërmarrë sulme nga Libani, Jemeni dhe Iraku. Teherani e ka shmangur konfrontimin e drejtpërdrejtë me Izraelin dhe Shtetet e Bashkuara, ndërsa ka deklaruar mbështetjen për aleatët e tij.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë