Analize

Pse shalqiri u bë simbol i solidaritetit palestinez

Nga Gazeta ‘Si’ - Për njerëzit që ndjekin zhvillimet në luftën Izrael-Gaza, shalqiri nuk është thjesht një frut.

Në javët e fundit, protestuesit kanë mbajtur shalqinj nëpër rrugë, duke shpërndarë copa frutash për demonstruesit, ose duke pikturuar imazhet e shalqirit në fytyrat e tyre. 

Në rrjetet sociale, emoji-s me shalqi po shfaqen në emrat e përdoruesve dhe nën postimet për konfliktin në Gaza.

Por çfarë do të thotë shalqiri në këtë kontekst dhe pse është bërë një simbol kaq i spikatur për demonstruesit pro-palestinezë?

Fruti, në fakt, ka shërbyer në ikonografinë palestineze për dekada të tëra, duke u përdorur shpesh si bazë për flamurin palestinez, sepse, kur hapet, fruti shfaq ngjyrat e flamurit: të kuqe, të bardhë, të zezë dhe jeshile. Është gjithashtu një frut popullor i rritur në vend nga palestinezët.

Ekziston një arsye e dytë praktike pse përdoret shalqiri: Shfaqja e flamurit palestinez shpesh është ndaluar ose kufizuar.

“Në një farë kuptimi, shalqiri është pretenduar nga palestinezët si një shenjë për të treguar që je palestinez. Është një mënyrë për të thënë se ata kanë fruta në tokë,” tha në një intervistë Dina Matar, një profesore e komunikimit politik dhe mediave arabe.

Një burrë shpërndan feta shalqiri, që përputhen me ngjyrat e flamurit palestinez, gjatë një proteste nga organizatat e grave për të treguar solidaritetin e tyre me popullin palestinez përpara Ambasadës së SHBA në Xhakartë më 9 nëntor

Shalqiri "shihet si një simbol i rezistencës dhe këmbënguljes", tha Matar, e cili jep mësim në Universitetin SOAS të Londrës, duke shtuar se gjatë protestave kundër pushtimit izraelit, palestinezët në Bregun Perëndimor e kishin mbajtur frutin "si një simbol të asaj se çfarë do të thotë të jesh palestinez.”

Khaled Hourani, një artist palestinez me qendër në Ramallah në Bregun Perëndimor, i tha Washington Post në 2021 se arti "ndonjëherë mund të jetë më politik se vetë politika". Disa nga veprat e Houranit janë frymëzuar nga shalqiri dhe janë shpërndarë gjerësisht vitet e fundit, duke u shfaqur në protesta dhe në mediat sociale mes ripërtëritjes së konfliktit midis Izraelit dhe Gazës.

Flamuri i kuq, jeshil, bardh e zi është përballur me polemika për dekada – duke i bërë simbole të padëmshme, si shalqiri, veçanërisht tërheqës për aktivistët.

Izraeli e ka ndaluar flamurin në situata të caktuara në të kaluarën, dhe ka përpjekje nga disa politikanë izraelitë për ta bërë këtë përsëri zyrtarisht. Sot, flamuri është efektivisht i ndaluar, sepse ai mund të konfiskohet.

Në janar, ministri i sigurisë kombëtare i Izraelit i tha policisë që të hiqte flamurin nga hapësirat publike.

Disa muaj më vonë, një grup fushate filloi të ngjiste postera me shalqinj në taksi në shenjë proteste ndaj arrestimit të njerëzve që valëvitnin flamujt palestinezë në publik. 

"Ky nuk është një flamur palestinez," shkruhej në posterat që shfaqnin shalqinj.

Një grua me një copë shalqiri të vizatuar në fytyrë flet në një megafon gjatë një proteste në solidaritet me popullin palestinez përpara Ambasadës së SHBA në Xhakartë më 9 nëntor. 

Emoji i shalqirit shërben gjithashtu për një qëllim të veçantë për përdoruesit e mediave sociale, pasi mbështetësit e kauzës palestineze u drejtohen fjalëve kodike, simboleve dhe drejtshkrimeve të veçanta , duke argumentuar se këto janë të nevojshme për të shmangur censururimin e postimeve të tyre nga kompanitë e teknologjisë. 

Në vitin 2021, miliona postime kryesisht pro-palestineze në mediat sociale u hoqën gabimisht nga Facebook dhe Twitter, tani X. Kompanitë fajësuan gabimet për defektet në softuerin e inteligjencës artificiale.

Pas sulmit të Hamasit në Izrael më 7 tetor, grupet e të drejtave të njeriut thonë se ka pasur një shtypje të lirisë së shprehjes në Izrael, veçanërisht duke synuar 20 për qind të popullsisë izraelite që është me origjinë palestineze. Yarmok Zoabi, pronari i një restoranti hummus në Nazaret, kaloi një natë në burg në tetor për një foto të statusit WhatsApp që tregonte një grusht me një flamur palestinez, por u lirua pa asnjë akuzë.

Krijuesit pro-palestinezë përdorin drejtshkrime sekrete, fjalë kodike për t'iu shmangur algoritmeve të mediave sociale.

Në Evropë, flamuri palestinez gjithashtu është përfshirë në një debat të ashpër. Në Berlin, shkollave u është dhënë leja të ndalojnë hartat e Izraelit me ngjyrat e flamurit palestinez, ndërsa në Mbretërinë e Bashkuar muajin e kaluar, sekretari i brendshëm në atë kohë sugjeroi se shfaqja e flamurit në demonstrata mund të jetë një vepër penale, megjithëse në Londër Policia Metropolitane sqaroi se “valvitja e flamurit palestinez, nuk përbën vetëm vepër penale”.

Matar, profesori i SOAS, argumentoi se flamuri në fund të fundit është një simbol i identitetit palestinez: “Ngritja e flamurit për çdo komb është simbolike. Kjo do të thotë se anëtarët e këtij kombi ndjejnë se i përkasin një kombi të caktuar. Kjo është arsyeja pse flamuri palestinez është kaq i rëndësishëm, sepse palestinezët nuk kanë shtet, por kanë një komb. … Flamuri është një simbol i rëndësishëm për të pohuar se palestinezët ekzistojnë.”

Burimi: Washington Post/ Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë