Analize

Pse Irani beson se po fiton kundër Izraelit

Nga Gazeta ‘Si’ - Të dielën, presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe disa zyrtarë të tjerë, përfshirë ministrin e Jashtëm Hossein Amirabdollahian, vdiqën në një përplasje helikopteri.

 Ky incident ndodhi pas një raundi të paprecedentë të përshkallëzimit midis Iranit dhe Izraelit në prill, duke ndezur spekulime mbi implikimet e mundshme për politikën rajonale të Iranit dhe konfliktin e vazhdueshëm me Izraelin.

Pavarësisht vakumit të papritur që është shfaqur në krye të degës ekzekutive të Iranit, drejtimi strategjik i politikave të tij të jashtme dhe rajonale, i përcaktuar kryesisht nga Udhëheqësi Suprem Ayatollah Ali Khamenei dhe i ndikuar nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), pritet të mbetet i pandryshuar. Megjithatë, përshkallëzimi i fundit midis Iranit dhe Izraelit tashmë po ndikon në të menduarit strategjik të Iranit dhe në llogaritjet e tij rajonale.

Për Iranin, sulmi i Izraelit më 1 prill në kompleksin e ambasadës iraniane në Damask që vrau disa anëtarë të IRGC-së, përfshirë komandantë të nivelit të lartë, kaloi kufirin. Nga pikëpamja e tij, si vjetërsia e objektivave ashtu edhe karakteri i objektit përfaqësonin një përshkallëzim të papranueshëm izraelit.

Si një çështje e menjëhershme, Teherani besonte se lënia pa përgjigje e një sulmi mbi atë që ai e konsideron të barabartë me territorin sovran, mund ta shtyjë Izraelin të synojë më shumë zyrtarë iranianë në territorin iranian. Por ndoshta më e rëndësishmja, zyrtarët iranianë ka të ngjarë të perceptojnë sulmin e Damaskut si stacionin më të fundit të rrugës drejt një objektivi më të madh: një inkursion izraelit në Liban që synon të ndërpresë mbështetjen logjistike të Hezbollahut.

Vrasja e Gjeneralit Razi Mousavi jashtë Damaskut në dhjetor eliminoi shefin iranian të logjistikës i ngarkuar për të mbështetur aleatët joshtetërorë të Iranit në Levant; një sulm i ngjashëm në janar hoqi shefin e inteligjencës së IRGC-së në Siri; dhe nxjerrja e gjeneralit Mohammed Reza Zahedi më 1 prill eliminoi shefin e operacioneve në atë zonë.

Gjenerali Razi Mousavi

Irani gjithashtu duhej të ruante fytyrën në vend dhe midis aleatëve të tij rajonalë. Pas grevës së prillit në Damask, disa të linjës së ashpër filluan të kritikojnë hapur udhëheqjen. Kështu Teherani ndjeu se duhej të reagonte me forcë, por duhej të rivendoste një shkallë parandalimi pa shkaktuar një luftë.

Ai e përcaktoi rrethin duke kryer një sulm të telegrafuar, por masiv me dron dhe raketë mbi Izraelin në orët e para të 14 prillit. Prioriteti nuk ishte vdekja dhe shkatërrimi - megjithëse shkalla e sulmit rrezikonte të dyja - por duke demonstruar se ai guxoi të godiste izraelitët në territor direkt. Teherani ka të ngjarë të zgjidhte se cilat pjesë të aftësive të tij do të ekspozonte, ndërsa në të njëjtën kohë grumbullonte informacione të rëndësishme mbi aftësitë mbrojtëse izraelite dhe amerikane.

Komandanti i forcës ajrore të IRGC-së sugjeroi që Irani të dislokonte më pak se 20 për qind të kapaciteteve që kishte përgatitur për operacionin, ndërsa Izraeli, i ndihmuar nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë, duhej të mobilizonte arsenalin e tij të plotë mbrojtës. Nëse këto pretendime janë edhe nga distanca të sakta, kjo ngre pyetje nëse mbrojtja e suksesshme do të mund të përsëritej nëse Irani do të ngrinte një breshëri edhe më të rëndësishme duke përdorur armë më të avancuara, veçanërisht një që vjen si befasi dhe vazhdon për një periudhë të gjatë kohore.

Ndërsa Izraeli dhe partnerët e tij ia dolën kryesisht në neutralizimin e sulmit, Teherani rriti pozitën e tij në mesin e mbështetësve të tij dhe ndoshta reputacionin e tij si një mbrojtës i shpallur i të drejtave palestineze në rrugët arabe gjithashtu. Ai i arriti të gjitha këto pa e shkëputur vëmendjen ndërkombëtare nga tmerret e luftës në Gaza - një fakt i theksuar më tej nga protestat pro-palestineze në kampuset universitare në Shtetet e Bashkuara dhe disa vende evropiane.

Nga ky këndvështrim, suksesi i sulmit nuk erdhi nga arritja e tij e kufizuar ushtarake, por nga vetë fakti që ai synonte drejtpërdrejt një kundërshtar të fuqishëm të mbështetur nga një superfuqi edhe më e fuqishme. Siç ka pohuar Khamenei, sinjali kryesor që Irani i dërgoi Izraelit ishte toleranca e lartë e Teheranit ndaj rrezikut, i cili synon të pengojë Izraelin nga operacionet e ardhshme që synojnë prerjen e kokës së ushtrisë iraniane dhe prerjen e dorës së tij në Levant.

Megjithatë, vija e kuqe e vendosur nga komandanti kryesor i IRGC-së menjëherë pas sulmit - se çdo sulm kudo në ndonjë objektiv iranian do të ishte shkak për një tjetër sulm të drejtpërdrejtë iranian ndaj Izraelit - u tregua shpejt si një kërcënim bosh në dritën e goditjes së mëvonshme të Izraelit në Isfahan më 19 prill me orën lokale, i kryer me një sulm raketash ajër-tokë nga hapësira ajrore irakiane në radarin e sistemit të mbrojtjes raketore S-300, pranë objekteve të ndjeshme bërthamore në Natanz.

Vdekja e papritur e presidentit iranian Ebrahim Raisi në një aksident me helikopter e ka zhytur Teheranin në paqëndrueshmëri. Për sa kohë që të dy vendet mbeten të përfshira në konflikt, ata do të shkëmbejnë goditje – pavarësisht se çfarë këshillojnë aleatët e tyre.

Studiuesit dhe politikëbërësit ende po përpiqen të kuptojnë se çfarë do të ndodhte pasi Teherani të fitojë një armë bërthamore.

Vdekja e papritur e presidentit iranian Ebrahim Raisi në një aksident me helikopter e ka zhytur Teheranin në paqëndrueshmëri.

Një kthim në një luftë në hije të status quo është ndoshta një rezultat i pranueshëm për Iranin. Nga këndvështrimi i Teheranit, në rastin më të mirë do të gjente një mënyrë për të kufizuar shtrirjen e fushatës mabam ("luftë brenda luftërave") të Izraelit për të shënjestruar dërgesat dhe objektet iraniane të armëve në Siri. Së paku, Irani shpreson t'i japë fund caktimit të komandantëve të lartë iranianë nga Izraeli dhe operacioneve të fshehta poshtëruese në tokën iraniane. Është shumë herët për të përcaktuar nëse Irani mund të arrijë ndonjë nga këto objektiva.

Si rivaliteti dypalësh përshtatet në tablonë më të gjerë rajonale?

Ndërkohë që Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara mund të mburren se kanë aktivizuar një bashkëpunim rajonal ad hoc me shtetet arabe për të kapur zbrazjen e predhave, shtetet arabe të përfshira ishin të etur që të mos përmendeshin ose të shiheshin si të paanshëm. Në kundërshtim me përpjekjen izraelite për t'i cilësuar veprimet e shteteve arabe si sinjalizues për shfaqjen e një aleance rajonale anti-Iranike që do të përfitonte prej saj, liderët arabë panë prova të asaj që ata kishin frikë prej kohësh se mund të ndodhte: se tensionet midis Izraelit dhe Iranit mund t'i vënë ata në shkëmbim zjarri.

Udhëheqësit iranianë duken të bindur se hakmarrja e tyre, e cila nuk përfshinte as majën e shtizës së tyre rajonale, Hezbollahun, zbuti me sukses mundësinë e përshkallëzimit të mëtejshëm – tani për tani. Mbrojtja e Izraelit kundër një sulmi Iranian që kushtoi më shumë se 1 miliard dollarë dhe kërkoi një përpjekje të madhe ekipore që përfshin të paktën pesë vende kundrejt një çmimi prej 200 milionë dollarësh për Iranin, nënkupton se as Izraeli dhe as SHBA nuk kërkojnë raunde të tjera luftimi. Kështu, Irani ka një dritare për t'u fokusuar në mësimet e nxjerra, ashtu si Izraeli dhe ushtria amerikane ka të ngjarë të bëjnë të njëjtën gjë.

Ky duket të jetë rezultat i dobësive sulmuese dhe fuqive mbrojtëse, pasi dronët iranianë që udhëtonin në distanca të gjata u zbuluan në kohë reale, shumë prej predhave u kapën para se të arrinin territorin izraelit, dhe një përqindje e konsiderueshme - ndoshta sa gjysma - nga raketat balistike thuhet se dështuan vetë.

Për të korrigjuar këto dështime, Irani mund të kërkojë të forcojë zhvillimin dhe grumbullimin e armëve më afër Izraelit, duke kërkuar një prani të thelluar në Siri, si dhe të dyfishojë zhvillimin e raketave më të avancuara - duke përfshirë raketat hipersonike - si pjesë e çdo sulmi të ardhshëm paketë.

Hakmarrja e Izraelit ishte një kujtesë për liderët iranianë se Izraeli ka aftësinë t'i bëjë dëm të konsiderueshëm objekteve bërthamore të Iranit. Ajo ekspozoi gjithashtu mangësitë kryesore të Teheranit – mungesën e tij të sistemeve më të afta të mbrojtjes ajrore si S-400, si dhe aftësinë thelbësisht të pakundërshtueshme të Izraelit për të depërtuar në hapësirat ajrore fqinje. Për të adresuar të parën, Teherani ka të ngjarë të dyfishojë përpjekjet për të marrë armatime të avancuara ruse në këmbim të raketave balistike, edhe nëse një veprim i tillë do të dëmtonte më tej marrëdhëniet e Iranit me Evropën.

Trajtimi i kësaj mangësie të fundit mund të bëjë që ajo të kërkojë ndihmë nga Rusia, veçanërisht në Siri; por në Irak, ushtria amerikane qëndron në rrugë, gjë që ka të ngjarë të motivojë më tej Iranin që të përpiqet të dëbojë afro 2500 forcat amerikane nga Iraku duke inkurajuar milicitë e saj aleate që të vazhdojnë të synojnë bazat amerikane dhe të rrisin presionin politik ndaj qeverisë irakiane.

Teherani gjithashtu ka të ngjarë të intensifikojë përpjekjet që synojnë të lirojnë kontrollin tashmë të pasigurt të Forcave Demokratike Siriane të udhëhequra nga kurdët, aleate nga SHBA, në territorin në lindje të lumit Eufrat në Siri. Kjo mund t'i japë Iranit më shumë pika aksesi tokësor në Siri (dhe në Liban më gjerë), duke forcuar ndikimin e tij në bregun perëndimor të lumit në provincën Deir ez-Zor. Së fundi, Teherani do të përqendrohet gjithashtu në adresimin e dështimeve të përsëritura të inteligjencës që kanë ekspozuar komandantët e tij të lartë jashtë vendit dhe e kanë bërë atë të pambrojtur në vend.

Udhëheqja e Iranit beson se aftësitë që ka demonstruar që nga tetori – kapaciteti luftarak asimetrik i partnerëve të tij rajonalë, si dhe imazhi i qëndrueshëm i kokave iraniane që fluturojnë mbi qiellin izraelit – mund, së bashku me pasojat e konfliktit të Gazës, të paraqesin një rirenditje rajonale.

Në sytë e Teheranit, Izraeli do të bëhet gjithnjë e më i izoluar globalisht

Shtetet e Bashkuara nuk do të jenë më lojtari më i rëndësishëm i rajonit pasi fuqitë e tjera si Rusia, Kina dhe India zgjerojnë ndikimin e tyre; dhe shtetet arabe të Gjirit do të shmangin bashkimin kundër Iranit, në vend të kësaj do të kërkojnë të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre me aleatët iranianë si Siria dhe Hezbollahu .

Udhëheqja iraniane e plotëson këtë vizion me një dëshirë për të konsoliduar statusin e Iranit si një shtet i armëve bërthamore në prag që mund të zhvillojë në një kohë të shkurtër një kokë bërthamore, e cila do të komplikonte çdo marrëveshje të ardhshme që synon të zmbrapsë ndjeshëm aftësitë bërthamore të Iranit.

Megjithatë, liderët iranianë mund të zbulojnë se realitetet e qëndrueshme do të minojnë narrativën e tyre rritëse dhe do të sjellin rreziqe afatshkurtëra dhe afatmesme. Duke pasur parasysh se Irani dhe Izraeli duhet ende të përcaktojnë dhe testojnë plotësisht ndonjë rregull të ri të lojës, të dy mund të llogaritin gabimisht, veçanërisht sepse ata në Teheran që besojnë se Irani duhet të braktisë durimin e tij të lavdëruar strategjik dhe ta zëvendësojë atë me një qëndrim më agresiv, duket se janë në rritje.

Këta të linjës së ashpër besojnë se Izraeli së shpejti do të testojë gatishmërinë e Iranit për të qëndruar i vendosur në vijat e tij të kuqe dhe se nëse Teherani dështon ta bëjë këtë, kthimet nga rreziku masiv që mori më 14 prill do të humbasin.

Kjo rrit rrezikun e llogaritjes së gabuar nga të dyja palët dhe mund të çojë në një cikël përshkallëzues që mund të jetë shkatërrues. Në afat të mesëm, ajo që Irani e sheh si fillimin e një rendi të ri në zhvillim për të zëvendësuar një Pax Americana që po zhduket në Lindjen e Mesme, në vend të kësaj mund t'i shtyjë shtetet arabe të Gjirit të dyfishojnë kërkesën e tyre për garanci më të forta sigurie të SHBA-së, dhe kjo nga ana tjetër është e detyruar për të thelluar perceptimin e Teheranit për kërcënimet me të cilat përballet.

Burimi: Foreign Policy/Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë