Euro2024

Penalltia e diskutueshme / 350,000 njerëz nënshkruajnë peticionin që të riluhet sfida Gjermani-Spanjë

Në këtë Europian nuk mungojnë as peticionet. Më shumë se 350,000 tifozë gjermanë kanë nënshkruar një peticion duke kërkuar që UEFA të përsërisë ndeshjen mes Gjermanisë dhe Spanjës në Euro 2024 pas vendimit të diskutueshëm të gjyqtarit të Premier League, Anthony Taylor, ku Cucurella preku topin me dorë në zonë dhe nuk u dha penallti.

Tifozët e indinjuar të Gjermanisë gjithashtu kanë nisur një peticion për të hequr Anthony Taylor nga lista e gjyqtarëve të UEFA-s.

Gjermania mikpritëse e turneut e humbi ndeshjen 2-1 pas kohës shtesë, pas një goli të fitores në minutën e 119-të të shënuar nga Mikel Merino.

Dani Olmo kishte hapur më parë rezultatin në fillim të pjesës së dytë përpara se Florian Wirtz të shënonte golin e barazimit në minutën e 89-të për Gjermaninë.

Por momenti më i diskutueshëm i lojës erdhi në minutën e 23-të të kohës shtesë, pak para goditjes vendimtare të Merinos.

Ai përfshiu mbrojtësin e majtë spanjoll të Chelsea-s, Marc Cucurella, dora e majtë e të cilit bllokoi një goditje nga Jamal Musiala brenda zonës së penalltisë.

Tifozët dhe lojtarët e Gjermanisë ishin të bindur se kjo duhej të ishte dhënë penallti, por gjyqtari i Premier League Anthony Taylor nuk u pajtua, ndërsa ekipi i tij VAR nuk e këshilloi atë të rishikonte momentin.

Në deklaratën e misionit të peticionit thuhet: 'Çerekfinalja e Euro 2024: Gjermania kundër Spanjës. Anthony Taylor ndryshoi ndeshjen. Padyshim e padrejtë!

Dhe kjo nuk është as hera e parë! Taylor tashmë është kritikuar nga një gjyqtar tjetër për njëanshmëri ndaj Spanjës. Prandaj ne kërkojmë që UEFA të riluajë ndeshjen, të hetojë shkeljen e neutralitetit të Taylor dhe ta ndëshkojë atë!”

Natyrisht, ky peticion nuk do të rezultojë në asnjë veprim nga UEFA, me Spanjën që do të përballet me Francën në gjysmëfinale të martën.

Spanja është skuadra e vetme që ka fituar të gjitha ndeshjet e tyre, duke përfshirë kohën shtesë, në Euro 2024 deri më tani.