Treg

Lufta tregtare SHBA-Kinë mund të përkeqësohet

Lufta tregtare SHBA-Kinë nuk po duket se po përmirësohet, por në të vërtetë, mund të bëhet edhe më e fortë. Kjo po e mban botën e biznesit në ankth.

Drejtuesit e korporatave, akademikët dhe politikanët që zbritën në Pekin këtë javë për të diskutuar gjendjen e ekonomisë, dukeshin shumë më të pasigurt sesa optimist për pasojat e luftës tregtare, e cila kërcënon të zgjatet edhe në vitin 2020.

Marrëveshja mes dy vendeve "faza e parë" që Presidenti amerikan Donald Trump premtoi në tetor nuk është materializuar ende, duke lënë bizneset të pasigurt për atë që vjen më pas.


Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara duket se janë të gatshme të marrin një linjë më të vështirë për të paktën një çështje me rëndësi të madhe për Kinën. Disa orë para se të fillonte Forumi i Ri i Ekonomisë të enjten, ligjvënësit amerikanë miratuan një projekt-ligj në mbështetje të fushatës pro-demokracisë në qytetin gjysmë-autonom të Hong Kongut, ku protestat kanë vazhduar për muaj me radhë.

Kina ka kritikuar ashpër legjislacionin, i cili tani është drejtuar te Trump për miratim. Nëse bëhet ligj, Uashingtoni përfundimisht mund të tërhiqte statusin e veçantë të tregtisë së Hong Kong-ut nëse konstaton se Pekini nuk po respekton statusin unik të lirisë së qytetit.

Një çift politikanësh të lartë madje vendosën paralele me një nga bllokimet më famëkeqe politike të shekullit të 20-të.

Shtetet e Bashkuara dhe Kina janë "në fund të një Lufte të Ftohtë", tha ish sekretari i shtetit i SHBA-ve Henry Kissinger në Pekin, duke paralajmëruar se një konflikt i pazgjidhur mund të çojë në probleme "edhe të mëtejshme" sesa kur filloi Lufta e Parë Botërore vetëm mbi një shekull më parë. Zëvendës Presidenti kinez Wang Qishan e përsëriti frazën me një ton pak më shpresëdhënës, kur ai bëri thirrje që vendet të braktisin "mentalitetin e Luftës së Ftohtë".

Shpresat për një marrëveshje paraprake tregtare nuk janë humbur plotësisht. Presidenti Xi Jinping tha të Premten se ai dëshironte të hartonte një marrëveshje bazuar në "respektin dhe barazinë reciproke". Por edhe nëse një marrëveshje e tillë nënshkruhet së shpejti, kjo nuk mund të thotë shumë.

"Kur shikoj thelbin e asaj marrëveshjeje të fazës së parë, duket sikur thjesht po ngjitemi nga një vrimë që kemi gërmuar vetë në një tjetër, "tha Anja Manuel, bashkëpunëtore në firmën e këshillimit ndërkombëtar RiceHadleyGates. Përsëri disa tarifa më pak dhe rifillimi i tregtisë për disa produkte bujqësore nuk duan të thonë asgjë, tha ajo - ato thjesht zgjidhin një të vogël.

Pa asnjë zhvillim thelbësor, korporatat ka të ngjarë të tkurren dhe të investojë më pak, shtoi Manuel, duke mbajtur frenat në ekonominë globale.

Dhe edhe nëse Shtetet e Bashkuara dhe Kina arrijnë një marrëveshje të mundshme për disa çështje që lidhen me tregtinë, disa ekspertë në ngjarjen e Pekinit përmendën probleme të tjera të mëdha për t'u zgjidhur - si mënyra për të siguruar konkurrencë të ndershme në përparime masive teknologjike, përfshirë 5G dhe inteligjencën artificiale.

Gjatë diskutimeve u vu re hezitim dhe kujdes këtë javë në Pekin. Shumë udhëheqës biznesi u përpoqën të shmangnin dhënien e pamjes së favorizimit të njërës palë në konflikt mbi tjetrën.

I pyetur nga CNN Business nëse Shtetet e Bashkuara duhet të luftojnë për të drejtat e njerëzve në Hong Kong, për shembull, miliarderi amerikan Ray Dalio e quajti atë një "çështje delikate".

"Unë nuk mendoj se ne duhet t'i bëjmë kinezët që të bëjnë gjërat që duam ne që ata ti bëjnë, po ashtu edhe ata nuk duhet të na tregojnë se si duhet t'i bëjmë gjërat që ne duam të bëjmë," tha ai.

Ish negociatori tregtar i epokës Klinton, Charlene Barshefsky, që ndihmoi në krijimin e hyrjes së Kinës në Organizatën Botërore të Tregtisë gati dy dekada më parë, akuzoi Pekinin për një ndryshim "nga dekadat e hapjes së tregut dhe reformave në merkantilizëm"
Barshefsky më vonë u shpreh se marrëdhëniet midis dy ekonomive kryesore në botë do të mbetet në kushtet aktuale derisa një marrëveshje tregtare e mundshme të arrijë të realizohet.

"Shkalla e konfliktit do të rritet, derisa SHBA-të dhe Kina gjithnjë e më shumë muk i lëshojnë pe njëra-tjetërs," tha ajo.

Kjo do t'i vështirësojë gjërat me mijëra kompani që mbështeten në bërjen e biznesit në Kinë për të gjeneruar miliarda dollarë të ardhura. Firmat e huaja tashmë përballen me shumë sfida, duke pasur parasysh prirjen e Kinës për të favorizuar shumë bizneset e vendit.

Disa organizata perëndimore kanë pasur një kohë edhe më të vështirë kohët e fundit duke lundruar në klimën komplekse gjeopolitike. NBA u bojkotua nga partnerët e saj kinezë muajin e kaluar pasi menaxheri i përgjithshëm i një prej ekipeve të ligës shprehu mbështetje për protestuesit e Hong Kong-ut. Christian Dior kërkoi falje kohët e fundit për përdorimin e një harte të Kinës gjatë një prezantimi që nuk përfshinte Tajvanin./Burimi/CNN


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë