Ne rrjet

Kina pezullon bashkëpunimin me SHBA për disa çështje, sanksione Pelosit për udhëtimin në Tajvan

Ministria e Jashtme e Kinës njoftoi masa të reja kundër Uashingtonit të premten, duke përfshirë pezullimin e bisedimeve për klimën, në përgjigje të vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, disa orë pasi njoftoi edhe sanksione kundër kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA.

Masat përfshijnë anulimin e thirrjeve telefonike dhe takimeve të ardhshme midis liderëve të mbrojtjes kineze dhe amerikane, për të cilat datat e ardhshme nuk ishin shpallur, dhe anulimin e takimeve vjetore detare nën mekanizmin e konsultimit detar ushtarak Kinë-SHBA.

Kina pezulloi gjithashtu bashkëpunimin për riatdhesimin e emigrantëve të paligjshëm, ndihmën ligjore për çështjet penale dhe luftën e krimeve transnacionale, tha në një konferencë të premten zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Hua Chunying.

Ajo pezulloi bashkëpunimin e saj kundër drogës me SHBA-në, e cila tashmë është tensionuar vitet e fundit.

SHBA-ja ka fajësuar Kinën për dështimin për të ndalur opioidet sintetike që të arrijnë në SHBA pasi Pekini dhe Uashingtoni nuk bien dakord se si të kundërshtojnë problemin.

Ministria e Jashtme e Kinës tha gjithashtu se do të pezullonte bisedimet për ndryshimet klimatike, një fushë kryesore e bashkëpunimit pavarësisht përshkallëzimit të tensioneve në vitet e fundit.

Lëvizjet vijnë pasi Pekini njoftoi se do të sanksionojë Pelosin dhe familjen e saj të afërt për vizitën në Tajvan, ndërsa shtoi stërvitjet ushtarake dhe avionëve luftarakë rreth ishullit.

Më herët të premten, Ministria e Jashtme e Kinës dënoi Pelosin për ato që i përshkroi si "veprimet e saj vicioze dhe provokuese", duke thënë se udhëtimi i saj në Tajvan përbënte "ndërhyrje serioze në punët e brendshme të Kinës".

“Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi këmbënguli për të vizituar Tajvanin duke mos marrë parasysh shqetësimet serioze të Kinës dhe kundërshtimin e vendosur, duke ndërhyrë seriozisht në punët e brendshme të Kinës, duke dëmtuar seriozisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës, duke shkelur seriozisht parimin e një Kine dhe duke kërcënuar seriozisht paqen dhe paqen. stabiliteti përgjatë ngushticës së Tajvanit”, thuhet në një deklaratë nga Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës të premten.

“Në përgjigje të veprimeve të egra dhe provokative të Pelosit, Kina ka vendosur të vendosë sanksione ndaj Pelosit dhe familjes së saj të ngushtë”, thuhet në deklaratë.

Vizita e Pelosit në Tajvan të mërkurën, kur ajo u takua me Presidentin Tsai Ing-wen dhe liderë të tjerë, ka zemëruar Partinë Komuniste të Kinës, e cila e sheh ishullin demokratik të vetëqeverisur si territorin e saj - pavarësisht se nuk e ka kontrolluar kurrë.

Në një konferencë shtypi në Tokio gjatë ndalesës së fundit të turneut të saj në Azi, Pelosi pati një ton sfidues, duke thënë se Kina kishte kërkuar të izolonte Tajvanin nga komuniteti ndërkombëtar, por nuk do t'i pengonte zyrtarët amerikanë të udhëtonin atje.

"Ne nuk do të lejojmë (Kina) të izolojë Tajvanin," tha të premten demokratja nga Kalifornia.

Përpara vizitës, Pekini kishte paralajmëruar se do të merrte "masa të forta" nëse Pelosi shkonte dhe me largimin e saj nisi stërvitjet ushtarake dhe dërgoi raketa mbi Tajvan për herë të parë.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha që nga ora 11:00 të premten, disa avionë ushtarakë dhe anije luftarake kineze kishin kryer stërvitje rreth ngushticës së Tajvanit duke kaluar vijën mesatare - në gjysmën e rrugës midis ishullit dhe Kinës kontinentale.

Ushtria e Tajvanit u përgjigj me paralajmërime radiofonike, forca patrulluese ajrore, anije detare dhe sisteme raketore me bazë në breg, tha ministria.

Të enjten, Kina dërgoi 22 avionë luftarakë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit (ADIZ), të gjithë duke kaluar vijën mesatare.

Një numër vendesh, duke përfshirë grupimin G7 të disa prej ekonomive më të mëdha në botë, kanë kritikuar stërvitjet e Kinës, duke i kërkuar Pekinit të mos ndryshojë status quo-në në rajon.

Në komentet e saj të premten, Pelosi tha se vizita në Tajvan kishte të bënte me ruajtjen e status quo-së.

“Bëhet fjalë për Aktin e Marrëdhënieve të Tajvanit, politikën SHBA-Kinë, të gjitha pjesët e legjislacionit dhe marrëveshjet që kanë vendosur se çfarë është marrëdhënia jonë – të kemi paqe në ngushticën e Tajvanit dhe të kemi status quo mbizotëruese”, tha ajo.

Pelosi hodhi poshtë sugjerimet e disa kritikëve se vizita e saj kishte të bënte më shumë me shkëlqimin e trashëgimisë së saj sesa me përfitimin e ishullit, duke e quajtur pretendimin "qesharak".

Ajo vuri në dukje "demokracinë e lirë dhe të hapur" të Tajvanit, ekonominë e suksesshme dhe të drejtat relativisht progresive LGBTQ. "Kjo nuk ka të bëjë me mua - ka të bëjë me ta," shtoi ajo. “Bëhet fjalë për Tajvanin dhe jam krenare që kam punuar gjatë viteve për të shfaqur shqetësimet që ata kanë me Kinën kontinentale”.

Ndërkohë kryeministri japonez Fumio Kishida bëri thirrje të premten për ndalimin e menjëhershëm të stërvitjeve të Kinës, duke thënë se ato ishin "një çështje serioze në lidhje me sigurinë e vendit tonë dhe popullit të saj".

Më herët, Japonia paraqiti një ankesë zyrtare pasi pesë raketa kineze u ulën në Zonën e saj Ekskluzive Ekonomike.

Mes përkeqësimit të marrëdhënieve, Kina anuloi një takim të planifikuar midis ministrave të jashtëm kinez dhe japonez.

Të enjten, zëvendësministri i Jashtëm i Kinës Deng Li thirri të dërguarit në Kinë nga vendet evropiane, BE dhe Japonia në shenjë proteste ndaj deklaratave të tyre në lidhje me Tajvanin.

Deklarata e G7 "shtrembëron faktet" dhe është një "provokim i hapur politik", tha Deng, i cili akuzoi vendet e përfshira për ndërhyrje në punët e brendshme të Kinës.

Vizita e Pelosit në Tajvan ishte e para nga një kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve në 25 vjet, që nga vizita e Kryetarit të atëhershëm të Dhomës së Përfaqësuesve, Neët Gingrich në 1997.

Turi i saj në Azi përfshinte gjithashtu ndalesa në Malajzi, Singapor, Korenë e Jugut dhe Japoni. (cnn.com)/ Pershtati ne shqip: Gazeta "Si"


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë