Bota

Jo vetëm Raisi, dy presidentë të tjerë iranianë i kanë mbijetuar rrëzimit të helikopterit

Gazeta Si - Rrëzimi i helikopterit të Ebrahim Raisit, nuk është i vetmi incident që ka pësuar një president i Iranit.

Abolhassan Banisadr, presidenti i parë i Iranit pas revolucionit islamik të vitit 1979 (i cili vdiq më vonë në 2021) u mbijetoi dy përplasjeve të helikopterëve, në gusht dhe shtator 1980, pranë kufirit me Irakun, në momentet e tensionit maksimal midis dy vendeve.

Më 2 qershor 2013, ishte radha e presidentit të atëhershëm Mahmud Ahmadinexhad: helikopteri me të cilin ai po udhëtonte me disa zyrtarë duhej të bënte një ulje emergjente në veri-lindje të vendit pas një "aksidenti" të paspecifikuar.

Piloti ishte në gjendje të ulte mjetin në mënyrë të sigurt. Dhe së fundi, më 19 maj 2024, aksidenti ku përfshihet presidenti Raisi, një figurë e shquar dhe madje një Ajatollah i mundshëm i ardhshëm.

Për dekada, Irani ka qenë subjekt i sanksioneve ndërkombëtare dhe një sërë helikopterësh fluturojnë në vend, pjesët e këmbimit të të cilëve janë të vështira për t'u siguruar.

Flota e tij ajrore ushtarake gjithashtu daton para Revolucionit Islamik të vitit 1979, helikopteri i Presidentit Raisi, një Bell-412 i prodhuar në SHBA, ka të ngjarë të jetë një trashëgimi e Iranit nga ditët e Shahut.

Irani i është nënshtruar sanksioneve që nga viti 1984 dhe më pas në disa raste në vitet 1990, kur spektri i garës së armëve bërthamore të fshehur pas programit bërthamor zyrtarisht civil të Teheranit, iu shtua represionit dhe dyshimeve për nxitjen e terrorizmit.

Kur ishte gati të dilte nga kontrolli që rëndon mbi ekonominë dhe shoqërinë e saj, pasi u nënshkrua marrëveshja për kontrollin ndërkombëtar të programit bërthamor të Teheranit në vitin 2015, në maj 2018 situata përkundrazi u përkeqësua pas daljes së njëanshme të vendosur nga Donald Trump në maj 2018 nga marrëveshja bërthamore.

Dhe pas valës së katërt pasuese të sanksioneve amerikane në nëntor, të cilat më pas u forcuan në vitin 2019 me një paralajmërim për të gjitha vendet nga tregtia me Republikën Islamike.

Sanksionet e reja të vendosura nga Shtetet e Bashkuara u shtrinë edhe në banka. Por Irani ishte tashmë nën çekiçin e sanksioneve të Kombeve të Bashkuara, të cilat gjithashtu nuk goditën industrinë iraniane të naftës, ndryshe nga ato të Bashkimit Evropian, të cilat që nga viti 2012 kanë synuar eksportin e hidrokarbureve, që prodhon të ardhura mbi 480 miliardë dollarë.

Në veçanti, sanksionet evropiane kanë goditur rëndë, duke e detyruar Teheranin të devijojë pjesën më të madhe të eksporteve të tij drejt Kinës.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë