Interi siguron kualifikimin në Champions, Asllani flirton me golin. Dramë për M.Junajtid!

Gazeta Si - Inter siguron kalimin në fazën e 1/8-ve në Champions, pasi ka mundur 0-1 Salcburgun në Austri. Pas një pjese të parë studimi dhe pritjeje, u deshën zëvendësimet e Inzagit për të zgjidhur ndeshjen dhe kualifikimin.

Barela fitoi një penallti, pas prekjes së topit me dorë nga një mbrojtës i Salcburgut, dhe Lautaro nuk gaboi nga pika e bardhë 5 minuta para fundit. Tani në lojë mbetet vetëm vendi i parë, që do të diskutohet me Real Sociedad në dy ndeshjet e fundit.

Kristjan Asllani luajti gjysmë ore në këtë ndeshje, plus shtesat. Në një moment ai iu afrua shumë golit me një gjuajtje nga jashtë zonës, në pozicion ballor. Pritja e portierit Shlager në dy kohë i mohoi golin mesfushorit shqiptar.

Një ndeshja dramatike ishte ajo mes Kopenhagenit dhe Mançester Junajtid, që përfundoi me fitoren e vendësve, 4-3. Skuadra e Ten Hag udhëhiqte 0-2 në Danimarkë, por ndeshja u komplikua nga një karton i kuq i Rashford dhe Kopenhagen barazoi që në pjesën e parë. Në të dytën Bruno Fernandes i dha sërish avantazhin ekipin anglez me penallti.

Më pas ‘Djajtë e kuq’ pësuan dy gola në pak minuta, duke pësuar humbjen e radhës, që i lë në vend të fundit në grup dhe kualifikimi duket një mision i pamundur, edhe pse matematika jep shpresë. Ndeshja në Kopenhagen u ndërpre në një moment, pasi një tifoz u fut në fushë me flamurin palestinez.

Union Berlin ka marrë pikën e parë në grup, pasi ka barazuar në ‘Maradona’ ndaj Napolit. Real Madrid vazhdon të jetë si një ‘rul’ në Champions dhe sot ka mundur 3-0 Bragën, duke marrë fitoren e 4-t në po aq kaq ndeshje. Ka fituar edhe Bajern Mynih 2-1 ndaj Gallatasarajit me dopietën e Herri Kejn.