Ushqim

Industria e linjave ajrore është në telashe por ‘havjar pa fund’ mund të jetë zgjidhja

Nga Kitty Drake - Javën e kaluar, u ula në një bar në një aeroport në Paris dhe hëngra shtatë ushqime radhazi.

Enët mbërritën të mbështjella me letër alumini, por ky nuk ishte ushqim avioni siç kam provuar më parë: kishte havjar dhe një krep të vogël francez të mbushur me krem ​​pana.

Në një moment, një kuzhinier më dha një sallatë me domate dhe mocarela dhe më ftoi të "tundja pjatën". Asgjë nuk lëvizi. Shefi dukej i kënaqur. Çdo vakt ishte rezistent ndaj turbulencave.

Kisha udhëtuar në Paris për të provuar menunë e re të klasit të parë të Air France. Ndërsa industria e linjave ajrore përshkon përpara pas bllokimeve të Covid-19, ushqimi është bërë një lloj 'arme.'

Një muaj më parë, Emirates nisi shërbimin "havjar pa fund" për pasagjerët premium, pjesë e një rinovimi që kushtoi 2 miliardë dollarë. Edhe linjat e tjera ajrore po përpiqen ta vazhdojnë.

Tre linja ajrore të veçanta më ofruan fluturimin vetëm për të shijuar menutë e tyre të reja të klasit të parë dhe njëra më dërgoi një kuti me enë të reja porcelani. Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror vlerëson se, nga viti 2020 deri në vitin 2022, linjat ajrore do të kenë pësuar humbje kumulative prej pak më shumë se 200 miliardë dollar.

Ndërsa këto linja ajrore luftojnë më shumë për të nxjerrë një fitim, vaktet e klasit të parë po bëhen më të përpunuara dhe më performuese. Biznesi dhe klasi i parë përbëjnë rreth një të tretën e të gjitha vendeve të linjave ajrore, por gjenerojnë deri në 70 për qind të të ardhurave.

Premtimi për një vakt më të mirë është pjesë e asaj që i motivon pasagjerët të blejnë një biletë premium. (Një ekzekutiv në një kompani të madhe të linjave ajrore më tha se e vetmja arsye e vërtetë për të shërbyer ushqim në klasin e parë është të "bëni pasagjerët ekonomikë të ndihen keq me veten"). Tani më shumë se kurrë, linjat ajrore kanë një nxitje financiare për t'ju bërë të vetëdijshëm për vendin tuaj në hierarki.

Nga një këndvështrim thjesht shkencor, krijimi i një vakti të mirë avioni është një qëllim i pakapshëm. Mikroklima e një aeroplani është më e thatë se shumica e shkretëtirave, gjë që ka një efekt në hundë afërsisht të barabartë me mbushjen e një vrime hunde me letër higjienike. Edhe zhurma e motorit ndryshon shijen e ushqimit.

Ekspozimi ndaj zhurmës së sfondit të një aeroplani zbut ndjeshmërinë tuaj ndaj shijeve të kripura dhe të sheqerosura, ndërsa rrit perceptimin tuaj për shijen e pestë proteinike. Kjo shpjegon lidhjen e qëndrueshme të dashurisë mes pasagjerëve të ajrit dhe lëngut të domates , i cili porositet po aq sa birra në fluturim. Nëse e pini në qiell, do të ketë shije më të pasur, më të shijshme dhe më pak acid.

Ky hulumtim që konfirmon këto sfida ndaj shijimit gjatë fluturimit u botua vetëm në vitin 2010.

Në vitet që pasuan, linjat ajrore kanë dalë me një numër sportelesh "shkencore" qëllimisht tërheqëse. Në vitin 2014, Singapore Airlines ndërtoi një kuzhinë në një kabinë të simuluar nën presion, në mënyrë që të mund të testonte çdo pjatë në nivelet e duhura atmosferike.

Zgjidhjet e tjera kanë qenë më të veçanta. Në vitin 2017, Finnair solli një menu me "erëza zanore", duke i ftuar pasagjerët të rrisin pasurinë e qofteve të tyre duke ngrënë së bashku me një këngë të regjistruar paraprakisht të një zjarri që kërciste që luhet përmes kufjeve. Nuk ka shumë prova të forta për të vërtetuar se erëzat e Finnair ose kabina e Singapore Airlines e kanë bërë ushqimin e tyre dukshëm më të mirë, por beteja për të joshur pasagjerët luksoz nuk ka qenë kurrë në të vërtetë me prova të forta. Bëhet fjalë për spektakël. Videoja promovuese për menunë e Finnair përfshin një skenë në të cilën kuzhinieri i famshëm Stephen Liu struket në një livadh finlandez me një mikrofon, duke u përpjekur të regjistrojë zhurmën e një përroi.

Gjatë fluturimit për në Paris më shërbyen disa sanduiçë të dredhur dhe një briosh, por sapo mbërrita, Air France kishte rregulluar të më ushqente në sallën e klasit të biznesit, që ishte si të hyja në një aeroport alternativ.

Jashtë në nisje kisha parë një rrëmujë të zemëruar rreth një prej tavolinave të linjave ajrore dhe një grua që qante. Brenda sallës gjithçka ishte jashtëzakonisht e qetë: kishte shampanjë të pakufizuar falas dhe një spa ku mund të masazhoje fytyrën. I ulur në një stol të vogël bari francez, duke ngrënë vaktet e mia në aeroplan, pata një ndjenjë që e kisha pasur më parë në restorante të bukura.

 A ishte i mirë ky ushqim, apo thjesht kishte shije të mirë sepse njerëzit po silleshin kaq mirë me mua?

Pasi mbarova së ngrëni, një punonjës shtypi më foli për psikikën e udhëtarit të luksit, e cila, me sa duket, është delikate dhe lehtësisht e trazuar.

Ai më tregoi një fotografi të sediljes së klasës së biznesit në një avion të Air France, e cila ka formën e një kabine në miniaturë. Më tej më tregoi një fotografi tjetër, të një gruaje të bukur në një karrige të madhe.

 Ai shpjegoi se kjo kliente kërkonte një qasje krejtësisht të ndryshme, sepse ajo ishte më e butë. Një pjesë e punës, tha ai, është të "parashikosh dëshirat e këtij pasagjeri". Air France do të mbajë një listë të përpiktë të pëlqimeve dhe mospëlqimeve  të këtij klienti, në mënyrë që ta befasojë atë me kënaqësi të vogla.

E pyeta nëse qëllimi ishte që ky klient “të ndihej i dashur”, dhe zyrtari i shtypit tha “po”, pa humbur asnjë goditje. Ai filloi të demonstronte. “Gëzuar ditëlindjen!”, tha ai duke buzëqeshur jo me mua, por me gruan në foto. “E di që ju pëlqen çokollata! Dëshironi një tortë me çokollatë?”

Qëllimi i gjithë kësaj është t'i jepni klientit diçka që paratë nuk supozohet të jetë në gjendje t'ju blejë. Bindja se nuk je vetëm i pasur apo i veçantë, por se je i njohur nga afër.

Disa ditë pasi u ktheva nga Parisi, shkova me makinë në Heston, pak jashtë aeroportit Heathroë, për të vizituar kuzhinat e Singapore Airlines në Mbretërinë e Bashkuar.

 Linja ajrore ka një reputacion për luks. Ajo shërben termidor karavidhe, të cilin mund ta hani - nëse paguani rreth 11.500 £ për një biletë të klasit të parë - të strukur në një krevat dopio.

Kisha dashur të bëja një turne në Zoom në kuzhinën e testimit të linjës ajrore, e ndërtuar brenda dhomës së saj në Singapor, por më thanë se ishte e mbyllur për rinovim. Në vend të kësaj, më shfaqën në një sallë konferencash, ku një grup kuzhinierësh po hanin.

Avionët modernë janë më pak të thatë, thotë në mënyrë të paqartë një ekzekutiv nga Singapore Airlines, kështu që "ne nuk e përdorim më shumë atë kuzhinë".

Kur pyes nëse kjo do të thotë se pasagjerët nuk humbasin më 30 për qind të shijes së tyre në qiell, ai është evaziv: “Nuk do t'i besoja ato shifra. Nuk mund t'jua thoja.”

Në pjesën e pasme të sallës së konferencave, kishte më shumë se 30 ushqime të ndryshme të vërteta të klasit të parë të avionëve.

Drejtori global i ushqimit dhe pijeve të Singapore Airlines, Antony McNeil më ndalon përpara një pjate për të më treguar për buxhetin e tij të havjarit.

"Në dy muajt e fundit kam përdorur 12.000 kanaçe havjar," thotë ai, duke më dhënë një teneqe dekorative për ta inspektuar. Ai më flet për emocionin unik të të ngrënit të havjarit në një fluturim të Singapore Airlines, i cili duket se sillet kryesisht rreth të qenit gjysmë i ndërgjegjshëm. Pasagjerja e klasit të parë mund të zgjedhë kur dhe sa shpesh ha, shpjegon ai.

“Pra, nëse doni të hipni në bord, të flini për një orë dhe më pas të zgjoheni dhe të pini havjar, mund ta bëni këtë”, thotë ai plot gjallëri. "Atëherë mund të flini përsëri, të zgjoheni për pak Taittinger dhe më pas të ktheheni të flini për orë të tëra."

Më vonë më shërbehet një përzgjedhje e ushqimeve të ndryshme në aeroplan, duke përfshirë një bërxollë qengji  nga Gordon Ramsay.

Ajo është një nga pjatat "ekskluzive" të Singapore Airlines: kuzhinierët duhet të nënshkruajnë një marrëveshje moszbulimi përpara se ta gatuajnë atë. Është e këndshme, por shija është pothuajse identike me pjatën e viçit që ha menjëherë më pas, e cila është tërësisht e dikujt tjetër.

Në mungesë të mundësive për të shërbyer në qiell ushqim cilësor si restoranti, linjat ajrore na japin teatër. Kuzhinierët e famshëm, kartat e rezultateve dhe havjari - madje edhe kuzhina e testimit të simuluar nën presion - janë një lloj grupi skenik.

McNeil më tha se kaloi muaj gjatë pandemisë duke modifikuar të gjitha pjatat "klasike" të Singapore Airlines për të bërë rregullime të vogla, por "të rëndësishme" në profilet e shijes. Historia që tregojnë linjat ajrore është me të vërtetë një histori rishpikjeje.

Singapore Airlines lëshon 9.750 pjata të reja në vit: sa nga ato pjata janë vërtet të reja? Dhe sa prej tyre po riemërohen me zgjuarsi? Fantazia se po hani diçka të jashtëzakonshme është shumë më e rëndësishme se çdo realitet.

Në Paris, pikërisht në fund të udhëtimit tim, u futa nga një derë e fshehur në një sallë pritjeje tjetër të aeroportit.

 Kjo ishte vetëm për fletushkat La Première të Air France, shpjegoi shoqëruesi im, dhe nuk do të kishte asnjë fotografi, sepse kjo ishte një hapësirë ​​"intime" ku pasagjerët e favorizuar mund të tërhiqeshin nga sytë e botës.

 Më treguan një dhomë private ku muret ishin bërë nga jastëkë prej kadifeje dhe të mbushura me drita në miniaturë. Tre pudinga mbërritën në tryezën time dhe unë piva një martini, duke u shtrirë në karrigen time.

Më pas pashë tualetet, të cilat ishin në formë shpelle dhe në formë veze, dhe eksplorova "dhomën e relaksimit" të sallës. Një zonjë erdhi dhe më tha se nuk duhej të mendoja se kur ishte fluturimi im: ajo e dinte dhe do të vinte kur të ishte koha.

Qëllimi i të qenit në këtë sallë pritjeje ishte të mos mendosh.

U shtriva dhe pata një dremitje.

Një kohë të papërcaktuar më vonë, u zgjova në një mënyrë të butë, qetësuese.

 Një zonjë tjetër më çoi përsëri përmes derës së fshehur që dilte në nisje, të cilat dukeshin, nga pikëpamja ime e re, shumë si ferr.

Rruga për të gjetur fluturimin tim dhe për të qëndruar në radhë me të tjerët ndihej, në atë moment, e paimagjinueshme. Dhe mendoj, që në fund të fundit, ky ishte qëllimi.

Burimi: Financial Times/Përshtati Gazeta Si

*Kitty Drake është shkrimtare dhe fituese e çmimit “AA Gill 2019” për Kritikët e Ushqimit në zhvillim


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë