Ngjarje

Ekuinoksi i vjeshtës 2022: Jo aq ‘i barabartë’ sa mund të mendohet

Dy herë në vit, Dielli nuk zgjedh të preferuarit. Të gjithë në Tokë janë në dukje të barabartë, të paktën kur bëhet fjalë për sasinë e dritës dhe errësirës që marrin.

Ne kemi hyrë në ekuinoksin tonë të dytë dhe të fundit të vitit 2022.

Vendndodhja në glob përcakton gjithashtu nëse e shënoni këtë ditë të enjten, 22 shtator ose të premten, 23 shtator. Njerëzit në kontinentin amerikan do ta festojnë atë të premten ndërsa njerëzit në Afrikë, Azi dhe Europë e shënojnë atë të premten.

Njerëzit afër ekuatorit kanë afërsisht ditë 12-orëshe dhe netë 12-orëshe gjatë gjithë vitit, kështu që ata nuk do të vënë re asgjë. Por njerëzit pranë poleve, në vende të tilla si Alaska dhe pjesët veriore të Kanadasë dhe Skandinavisë, kalojnë nëpër luhatje të mëdha në raportin ditë/natë çdo vit. Ata kanë dimër të gjatë dhe të errët.

Por gjatë ekuinokseve, të gjithë nga poli në pol mund të shijojnë një ndarje 12-orëshe të ditës dhe natës. Por, ndarja nuk është aq perfekte sa mund të duket.

Ka një shpjegim të mirë përse nuk kemi një ndarje saktësisht 12 orë ditë në ekuinoks.

Nga vjen fjala 'ekuinoks'?

Termi ekuinoks vjen nga fjala latine equinoxium, që do të thotë "barazi mes ditës dhe natës".

Saktësisht kur ndodh ekuinoksi i vjeshtës?

Koha e saktë varet kë pyesni. Ekuinoksi do të arrijë në Amerikë në orën 1:03 të premten, më 23 shtator, sipas NASA-s dhe TimeandDate.com. ndërsa sipas Shërbimit Kombëtar të Motit të SHBA-së, ekuinoksi ndodh në orën 1:04.

Për banorët e Madridit, Berlinit dhe Kajros, ekuinoksi vjen në orën 3:03 të mëngjesit të së premtes. Duke shkuar më larg në lindje, Dubai shënon ngjarjen e saktë në orën 5:03 të mëngjesit.

Për banorët e Bangkokut, është ora 8:03 e mëngjesit, ndërsa në Tokio është në orën 10:03 të mëngjesit.

Vjeshta fillon zyrtarisht në ekuinoksin e vjeshtës. Por në të vërtetë ekzistojnë dy “masa” të stinëve: "stinët astronomike" (të cilat ndjekin ardhjen e ekuinokseve dhe solsticeve) dhe ato që quhen "stinët meteorologjike".

Allison Chinchar, meteorologe, shpjegon ndryshimet:

"Vjeshta astronomike është në thelb periudha kohore nga ekuinoksi i vjeshtës deri në solsticin e dimrit. Këto data mund të ndryshojnë nga një ose dy ditë çdo vit", thotë ajo.

"Ndërsa stinët meteorologjike janë të ndryshme pasi datat nuk ndryshojnë kurrë dhe bazohen në stinët klimatologjike dhe jo në këndin e Tokës në raport me diellin", thotë Chinchar.

Stinët meteorologjike përcaktohen: 1 mars deri më 31 maj është pranvera; 1 qershori deri më 31 gusht është verë; 1 shtatori deri më 30 nëntor është vjeshtë; dhe 1 dhjetori deri më 28 shkurt është dimër.

Ajo tha se "meteorologët dhe klimatologët preferojnë të përdorin 'kalendarin meteorologjik' sepse jo vetëm që datat nuk ndryshojnë, duke e bërë të lehtë për t'u mbajtur mend, por edhe sepse bie në përputhje me atë që njerëzit mendojnë se janë stinët tradicionale.

Pse ndodh ekuinoksi i vjeshtës?

Toka rrotullohet përgjatë një linje imagjinare që shkon nga Poli i Veriut në Polin e Jugut dhe ky rrotullim është ai që na jep ditën dhe natën.

Megjithatë, boshti anon në 23.5 gradë, siç shpjegon NASA. Kjo e pozicionon një hemisferë të planetit për të marrë më shumë dritë dielli se tjetra për gjysmën e orbitës së vitit rreth diellit. Kjo mospërputhje në dritën e diellit është ajo që shkakton stinët.

Efekti është maksimal në fund të qershorit dhe në fund të dhjetorit. Këto janë solsticat, dhe ato kanë dallimet më ekstreme midis ditës dhe natës, veçanërisht pranë poleve.

Por që nga solstici veror tre muaj më parë në qershor, kemi  vënë re se ditët janë bërë gradualisht më të shkurtra në hemisferën veriore dhe netët janë bërë më të gjata. Dhe tani ja ku jemi në ekuinoksin e vjeshtës!

Çfarë dinin paraardhësit tanë për gjithë këtë?

Shumë kohë përpara epokës së orëve, satelitëve dhe teknologjisë moderne, paraardhësit tanë të lashtë dinin shumë për lëvizjen e diellit nëpër qiell, mjaftueshëm për të ndërtuar monumente dhe tempuj masivë që, përveç qëllimeve të tjera, shërbenin si kalendarë gjigantë për të shënuar stinët.

Cilat janë disa festa, mite dhe rituale që kanë mbijetuar?

Në të gjithë botën, ekuinoksi i vjeshtës është manifestuar në mënyra të ndryshme.

Në mitologjinë greke, ekuinoksi i vjeshtës shënon kthimin e perëndeshës Persefonë në botën e krimit për tre muaj, ku ajo ribashkohet me burrin e saj, Hadesin.

Kinezët dhe vietnamezët ende festojnë Hënën e Korrjes (e njohur edhe si Festivali i Mesit të Vjeshtës). Fenerët rreshtohen në rrugë ndërsa njerëzit falënderojnë, shikojnë hënën dhe hanë. Ëmbëlsira të rrumbullakëta të quajtura ëmbëlsira të hënës janë të preferuarat e Festivalit të Mesit të Vjeshtës. Ajo mbahet në ditën e 15-të të muajit të tetë hënor në kalendarin kinez. Në vitin 2022, ajo ra më 10 shtator.

Festat e të korrave të Britanisë së Madhe i kanë rrënjët në ekuinoksin e vjeshtës që nga kohët pagane.

Në Japoni, Dita e Ekuinoksit të Vjeshtës është një festë kombëtare. Në japonisht, njihet si Shubun no Hi sipas Akademisë Japoneze Coto.

A janë Dritat Veriore vërtet më aktive në ekuinoks?

Po, ato shpesh bëjnë më shumë shfaqje këtë periudhë të vitit.

Rezulton se ekuinoksi vjeshtor dhe pranvera (ose ekuinoksi i pranverës) zakonisht përkojnë me aktivitetin maksimal me aurora borealis.

Këto stuhi të bukura, magjepsëse gjeomagnetike priren të jenë më aktive në mars dhe prill dhe më pas përsëri në shtator dhe tetor, sipas të dhënave historike të analizuara nga fizikani David Hathaway i Qendrës së Fluturimeve Hapësinore Marshall në Huntsville, Alabama.

Pse ekuinoksi nuk është saktësisht i barabartë?

Rezulton se ju merrni në fakt pak më shumë dritë të ditës se errësirë ​​në ekuinoks, në varësi të vendit ku jeni në planet. Si ndodh kjo? Përgjigja është paksa e ndërlikuar, por magjepsëse.

Siç shpjegon Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA-së, orët "pothuajse" të barabarta të ditës dhe natës janë për shkak të mënyrës komplekse të matjes së lindjes së diellit dhe thyerjes së dritës së diellit në atmosferën tonë.

Kjo përkulje e rrezeve të dritës bën që dielli të shfaqet mbi horizont kur pozicioni aktual i diellit është nën horizont. Dita është pak më e gjatë në gjerësi gjeografike më të larta sesa në ekuator, sepse diellit i duhet më shumë kohë të lindë dhe të perëndojë sa më shumë t'i afroheni poleve.

Pra, në ekuinoksin e vjeshtës, kohëzgjatja e ditës do të ndryshojë pak në varësi të vendit ku jeni. Këtu janë disa ndarje për t'ju dhënë një ide të përafërt:

-Në ose afër ekuatorit: Rreth 12 orë e 6 minuta

-Në ose afër 30 gradë gjerësi veriore: Rreth 12 orë e 8 minuta (Neë Orleans, Luiziana; Kajro, Egjipt dhe Shanghai, Kinë)

-Në ose afër 60 gradë gjerësi veriore: Rreth 12 orë e 16 minuta (Helsinki, Finlandë dhe Anchorage, Alaska)

-Për ndarjen vërtet të barabartë ditë/natë, duhet të prisni ditë apo edhe javë pas ekuinoksit zyrtar. Ajo ditë quhet ekuiluks.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë