Treg

‘Drama’ e festave të fundvitit është se botës po i mbaron…shampanja

Nga Gazeta ‘Si’-Ne jetojmë në kohë të çuditshme, në mes të fatkeqësive natyrore dhe luftërave, dhe shampanja - thonë ata - është përsëri gati të mbarojë.

Për të tretin vit radhazi, prodhuesit e vjetër të shampanjës po përhapin idenë e mungesës. Klientët e tyre më të mirë, të shqetësuar dhe të etur, grumbullojnë, spekulojnë dhe rritin çmimet.

Tregu më i madh në botë është Franca, e cila konsumon 49 milionë shishe në vit. Mbretëria e Bashkuar është e radhës, me 30 milionë; Shtetet e Bashkuara me 17; Gjermania me 15; Belgjika dhe Japonia me 9.

“Gjatë dy viteve të fundit, Spanja ka shkuar nga pirja e 3 milionë shisheve në vit në 4.5 milionë”, thotë Rafael Sandoval, somelier në restorantin e Madridit Coque.

Në të kundërt, oferta ka mbetur pak a shumë e njëjtë: 300 prodhues të regjistruar shampanje dhe 15.000 vreshta familjare. Sandoval e njeh mirë tregun. Sipas mendimit të tij, bisedat e fundit për mungesat janë "një strategji shitjeje".

Rajoni i Shampanjës ka131 milje katrorë vreshta, me gjasë më të shtrenjtat në botë. David Robledo, somelier në restorantin Robuchon Madrid të grupit të restoranteve Relais & Châteaux, llogarit se 0.004 milje katrorë në këtë zonë mund të vlejnë 3.2 milionë dollarë.

Tre vjet më parë, ky çmim ishte rreth 1.1 milion dollarë. E vetmja verë që me të drejtë mund të quhet shampanjë bëhet me rrushin e një prej 319 fshatrave të tij. Një ligj i vitit 1927 i klasifikoi këto vreshta dhe vendosi kategorinë grand cru si vlerësimin më të lartë të saj.

Vetëm 17 fshatra që mbulojnë 11.6 milje katrorë e kanë arritur këtë nder. Nga këtu vijnë shishet më të shtrenjta dhe më të vështira për t'u gjetur në botë, ato që “mbahen në bodrum” dhe mblidhen si mjete financiare.

Shishe shampanje në bodrumet e ruajtjes Billecart-Salmon në rajonin Champagne-Ardenne të Francës.

Gjatë pandemisë, Komiteti Ndërprofesional i Verës dhe Shampanjës (CIVC) u përpoq të dilte përpara një përplasjeje hipotetike të tregut dhe të ulte prodhimin me 20%. Por teksa jetojmë në kohë të çuditshme, konsumi mori hov. Midis vitit 2020 dhe 2021, shitjet u rritën me 64%.

Në vitin 2022, rekordet u thyen si në konsumin global me 326 milionë shishe - 82 milionë më shumë se në vitin 2020 - ashtu edhe në shitje, duke arritur në 6 miliardë euro.

Ndërsa konsumatorët “u çmendën”, natyra ndërhyri me një 2021 plot mot të pafavorshëm dhe një korrje të pakët. Kështu, ne kemi arritur në fund të vitit 2023 me stokun e çalë dhe shampanjën që është kthyer në një objekt dëshire globale.

“Kërkesa është rritur dhe ka njëfarë kanibalizimi të prodhimit dhe shpërndarjes midis markave të mëdha. Kjo ka rezultuar në një treg që është më i centralizuar dhe më pak i lirë”, thotë Carlos Bosch, themeluesi i El Portal, ambasadori i parë i Krug në Spanjë (janë vetëm 80 në botë).

Duke qenë ambasador i markës që nga viti 2015, atij i garantohen disa shishe në vit, por ai thotë se blerësit e mëdhenj spekulojnë, mbyllin furnizimin, ndajnë më pak shishe për çdo vend dhe rrisin çmimet.

Silvia García, kryesomelierja e Mandarin Oriental Ritz të Madridit, është përgjegjëse për bodrumet e verës që furnizojnë pesë restorantet e hotelit. Ajo thotë se filloi të grumbullonte stoqe duke filluar nga qershori për t'u siguruar që kishte shampanjë të bollshme për sezonin festiv.

“Nuk duhet të na mbarojë Krug këtu, sepse është vera e zgjedhur për shumë klientë. Por është në mungesë, dhe ju duhet të dilni për ta blerë atë nga vende të tjera.”

Carlos Bosch shpjegon valën në rritje të suksesit të shampanjës.

“Markat e mëdha si Dom Pérignon, Krug dhe Ruinart janë në buzët e të gjithëve.  Në Azi, ata kanë zbuluar shampanjën, e cila ka përfituar nga një lidhje me luksin klasik evropian. Njerëzit preferojnë të investojnë 70 euro në një shishe shampanjë sesa në katër kokteje”, thotë ai.

Disa ekspertë po bëjnë oferta me zjarr për shishet e fundit të Sallonit në botë.  Në bodrumet e Ritz, Silvia ka dy nga vjelat e saj më të mira, 1982 dhe 1986.

“Sa herë që shes një, më dhemb zemra sepse kur të dalë, nuk do të mund të marrim më shumë,” thotë ajo. Çmimi i një shishe është midis 4.300 dhe 6.500 dollarë.

“Ne jemi një nga tregjet e pakta në të cilat nuk ka negociata,” thotë Sandoval. “Gjithçka është ekskluzive, klientela është e arsimuar dhe kërkuese, blihet shumë si investim dhe askush nuk kërkon një shampanjë të përballueshme. Në Coque, xixat më të shtrenjta janë ato që shiten më mirë”, thotë Sandoval, duke thënë se shishja më e vlefshme në bodrumin e tij është një Krug e vitit 2002, me vlerë 4300 dollarë, një Salon i vitit 1996 dhe disa botime të Dom Pérignon.

Somelierja e Ritz është befasuar nga ritualet e ndryshimit të shampanjës. Një çift shumë i ri porositi një Krug. Më pas, me zë të heshtur i thanë se do ta pinin me akull të grimcuar dhe një Red Bull? Sakrilegj?

"Unë nuk paguhem për të gjykuar, vetëm për të sjellë lumturi," thotë ajo.

Ardhja e verërave të veçanta të gazuara që vijnë nga këto ka ndryshuar tregun dhe ka sjellë në jetë produkte të vërteta kulti, të shtrenjta dhe të pamundura për t'u gjetur.

Një shishe Krug, së bashku me një fletore që i përkiste themeluesit të verës, Joseph Krug.

Florent Mercier është themeluesi i Champerón Paris, një biznes që ka shpërndarë disa prej këtyre në Spanjë për një dekadë.

“Bodrumet e vogla artizanale kanë zgjeruar gamën e shijeve dhe aromave dhe e kanë bërë tregun më tërheqës. Ka nga 10.000 deri në 20.000 shishe vjetore për të gjithë botën, dhe ato shpërndahen sipas kuotave vjetore të vendosura nga vetë kantina e verës.”

Nëse Rafa Sandoval do të kishte vetëm disa orë jetë, ai do të zbriste në bodrumin e tij dhe do të hapte një Dom Pérignon Plénitude 3 të vitit 1973. David Robledo do të preferonte një Salon Cuvée Le Mesnil magnum të vitit 1966. Nuk e ka në bodrum se është thuajse e shitur në mbarë botën, por po ta kishte do ta pinte me përkushtim fetar.

Carlos Bosch do të hapte një Krug grande cuvée që ka kaluar shumë vite në një shishe.

Në një rast të shkëlqyeshëm, të gjithë do të bënin dolli me një shampanjë antike. Një shampanjë nga ato që shpresoni ta shijoni një herë në jetë.

Sepse, në mënyrë paradoksale, mungesa i shkon mjaft mirë disa vjeljeve. Nuk ka pasur kurrë luks me bollëk, vetëm vulgaritet.

Burimi: El Pais/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë