Ushqim

Casu marzu: Djathi më i rrezikshëm në botë

Djathi që në përbërje ka krimba.

Ishulli italian i Sardenjës ndodhet në mes të detit Tirren, duke vështruar Italinë nga distanca. I rrethuar nga një vijë bregdetare prej 1849 kilometrash me plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra smeraldi, peizazhi i ishullit formon kodra dhe male të papërshkueshme.

Dhe pikërisht në këto kodra barinjtë prodhojnë casu marzu, një djathë i mbushur me krimba. Që në vitin 2009, Rekordi Botëror Guinness e shpalli djathin më të rrezikshëm në botë.

Larvat (krimbat) vendosen tek çarjet që formohen tek djathi dhe pjesa e sipërme e djathit mbetet e paprekur nga ato. Megjithatë janë pikërisht këto larva që e bëjnë djathin kremoz dhe të veçantë.

Momenti kur preket djathi dhe krimbat fillojnë të lëvizin me shpejtësi nuk është për njerëzit me zemër të dobët.

Është e paligjshme të shesësh ose të blesh casu marzu.

Disa vendas e rrotullojnë djathin përmes një centrifuge për të bashkuar larvat me djathin. Të tjerët e pëlqejnë atë natyral. Ata hapin gojën dhe hanë gjithçka.

Nëse jeni në gjendje të kapërceni neverinë e kuptueshme, marzu ka një shije që të kujton kullotat që qëndron për orë të tëra.

Disa thonë se është një afrodiziak. Të tjerë thonë se mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin e njeriut pasi larvat mund t'i mbijetojnë kafshimit dhe të krijojnë probleme në zorrë, por deri më tani, asnjë rast i tillë nuk është lidhur me casu marzu.

Djathi është i ndaluar nga shitja komerciale, por vendasit e kanë ngrënë atë për shekuj.

“Përfshirja e krimbave është magjia dhe kënaqësia e këtij djathi”, thotë Paolo Solinas, gastronom.

Ai thotë se disa drithërohen nga mendimi për casu marzu, por të tjerë e pëlqejnë shijet e tij të fortë.

"Disa barinj e shohin djathin si një kënaqësi unike personale, diçka që vetëm disa të zgjedhur mund ta provojnë", shton Solinas.

Qyteti bregdetar i Alghero.

Kur turistët vizitojnë Sardenjën, ato gjejnë edhe casu marzu. Nuk duhet parë si një atraksion i çuditshëm, por një produkt që mban gjallë një traditë të lashtë dhe lë të kuptohet se si mund të duket e ardhmja e ushqimit.

Giovanni Fancello, gazetar dhe gastronom 77-vjeçar nga Sardenja, e kaloi jetën duke hulumtuar historinë e ushqimit lokal. Ai e ka gjurmuar atë në një kohë kur Sardenja ishte një provincë e perandorisë romake.

“Gjuha jonë ka qenë latinishtja dhe në dialektin tonë gjejmë gjurmë të kuzhinës sonë arkaike”, thotë Fancello.

Nuk ka asnjë të dhënë të shkruar për recetat e vendit deri në vitin 1909, sipas Fancello. Pikërisht atëherë Vittorio Agnetti, një mjek nga Modena kontinentale, udhëtoi për në Sardenjë dhe përpiloi gjashtë receta në një libër të quajtur "La nuova cucina delle specialità regionali".

“Por ne gjithmonë kemi ngrënë krimba”, thotë Fancello.

Dhjetë rajone të tjera italiane kanë variantin e tyre të djathit me krimba, por ndërsa produktet diku tjetër konsiderohen si thjeshtë ushqim, casu marzu është në thelb pjesë e kulturës ushqimore të Sardenjës.

Djathi ka disa emra të ndryshëm, si casu becciu, casu fattittu, hasu muhidu, formaggio marcio. Çdo nën-rajon i ishullit ka mënyrën e vet për ta prodhuar atë duke përdorur lloje të ndryshme qumështi.

'Ngjarjet magjike dhe mbinatyrore'

“Kuzhinierët e frymëzuar nga bëmat e shefave të kuzhinës si Gordon Ramsay shpesh vijnë në kërkim të djathit”, thotë Fancello. "Na pyesin: "Si e bëni casu marzu?" Është pjesë e historisë sonë. Ne jemi bijtë e këtij ushqimi. Është rezultat i rastësisë, i magjisë dhe i ngjarjeve të mbinatyrshme.

Fancello u rrit në qytetin Thiesi me babanë e tij Sebastiano, i cili ishte një bari që bënte casu marzu. Facello kulloti delet e familjes së tij në tokat e kullotave rreth fshatit Monte Ruju, të humbur në re, ku besohej se ndodhte magjia.

Djathi i pazakontë i Sardenjës daton që nga koha romake.

Ai kujton se për babanë e tij, casu marzu ishte një dhuratë hyjnore. Nëse djathrat e tij nuk do të përmbanin krimba, ai do të ishte i dëshpëruar.

Një pjesë e djathit që prodhonte qëndronte për familjen, të tjerat shkonin te miqtë apo njerëzit që ia kërkonin.

Casu Marzu prodhohet zakonisht në fund të qershorit, kur qumështi lokal i deleve fillon të ndryshojë ndërsa kafshët hyjnë në kohën e tyre riprodhuese dhe bari thahet nga nxehtësia e verës.

Gjoba të larta

Edhe pse i nderuar, statusi ligjor i djathit është një zonë gri.

Casu marzu është i regjistruar si një produkt tradicional i Sardenjës dhe për këtë arsye është i mbrojtur në vend. Megjithatë, ai është konsideruar i paligjshëm nga qeveria italiane që nga viti 1962 për shkak të ligjeve që ndalojnë konsumimin e ushqimit që përmbajnë parazitë.

Ata që shesin djathin mund të përballen me gjoba të larta deri në 50,000 €, por banorët qeshin kur pyeten për ndalimin e djathit të tyre të dashur.

Konsumimi i insekteve është më i zakonshëm në vende si Tajlanda.

Roberto Flore, kreu i Skylab FoodLab, laboratori i ndryshimit të sistemit ushqimor të Danimarkës thotë se ka udhëtuar nëpër botë për të studiuar se si kultura të ndryshme i trajtojnë insektet si ushqim dhe beson se ndërsa pengesat psikologjike e bëjnë të vështirë ndryshimin rrënjësor të zakoneve të të ngrënit, një konsum i tillë është i përhapur.

Ai është i bindur se djathi i Sardenjës është e sigurt për t'u ngrënë.

"Unë besoj se askush nuk ka vdekur ndonjëherë duke ngrënë casu marzu”.

Burimi: CNN. Përshtati: Gazeta "Si".


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë