Ekspozite

Artistja e njohur e artit të performancës Marina Abramoviç shkakton stuhi në Londër me një treshe shfaqjesh

Ekspozita e saj në Akademinë Mbretërore të Arteve mund të jetë shtyrë deri në vitin 2023, por kjo nuk e ka ndaluar Marina Abramoviç të shkaktojë stuhi në Londër. 

Për vetëm tri ditë fundjavën e kaluar (midis 10-12 shtatorit)-në bashkëpunim me We Present, figura më e njohur e artit të performancës shënoi ardhjen e saj. Ajo solli për audiencën në Traces, një ekstravagancë me pesë dhoma me video punime, tinguj, pjesë të lehta dhe skulptura të cilat u përqendruan në disa nga objektet dhe idetë e saj më domethënëse. Këto përfshinin një kristal gjigant kuarci, shkrimet e shoqes së saj të ndjerë Susan Sontag, një gur nga Marsi dhe bimës së mrekullueshme të shkretëtirës Rose of Jericho - të gjitha gjërat që ajo beson se “ne duhet t'i ruajmë për të ardhmen”.

Më të qëndrueshme janë dy shfaqjet e saj në Galerinë Lisson, të cilat gjithashtu u hapën këtë javë dhe zgjasin deri në tetor. Njëra është në galeritë kryesore të Lisson Street, dhe një në hapësirën e tyre të përkohshme në Cork Street. Të dyja sillen rreth pasionit të saj të qëndrueshëm për sopranon greko-amerikane Maria Callas, zërin e së cilës adoleshentja Abramovic e dëgjoi për herë të parë në valët e transmetimit në kuzhinën e gjyshes së saj në Beograd. “Fillova të qaj, nuk e di pse - zëri ishte aq emocional për mua”, kujton ajo.

Mund të duket e pakëndshme që mbretëresha e performancës radikale të tërhiqet nga diva e madhe e bel-kantos, por Abramoviç u identifikua fuqishëm me atë që ajo e përshkruan si "përzierje stresi dhe cenueshmërie nga Callas: ajo ishte aq e fortë në skenë, por aq e pakënaqur me të”. Gjithashtu ajo vdiq vërtet për dashurinë, thotë ajo duke shtuar se “dikur isha edhe aq e dashuruar në jetën time: nuk mund të haja, nuk mund të flija, as nuk mund të mendoja. Dhe pastaj puna ime më shpëtoi”. Ndërsa empatizon fort me Callas, Abramoviç gjithashtu pranon se, “Unë gjithashtu e fajësoj atë - kur ke talentin që ajo kishte, nuk lejohesh të heqësh dorë, sepse ky talent nuk të përket vetëm ty, i përket të gjithëve ne”.

Në një tjetër vepër filmike Abramoviç interpreton vdekjet tragjike dhe nganjëherë të tmerrshme të shtatë heroinave operistike, secila prej të cilave u interpretua në kolonën zanore të Callas duke kënduar solo ose arien origjinale. Në çdo rast Abramoviç, duke punuar me aktorin Willem Dafoe, e ndërlikon nocionin e heroinës tragjike që shpesh vdes nga duart e një burri duke shtuar një kthesë ose interpretim të ri.

Kulmi i filmit është Norma e Bellini-t, e kënduar nga Callas më shpesh se çdo opera tjetër. Këtu personazhet e këmbyeshëm të Maria/Marina bëhen edhe më komplekse me spektaklin e Ëillem Dafoe të veshur me një fustan ngjyrë ari me gjatësi të plotë dhe duke ecur dorë për dore në zjarr me Abramoviçin, e cila merr rolin mashkullor të romakut, Pollione. "Kur Norma vendos të hyjë në zjarr për të sakrifikuar veten, Gjenerali Romak e kupton se sa budalla është... ai ende e do atë dhe sa tepër e guximshme është kjo grua dhe kështu ai vjen ta mbajë dorën e saj në zjarr së bashku”, thotë Abramoviç. “Pra, ai është me rrobat e gruas dhe ajo është luftëtarja”.

“Opera është e mërzitshme ... të vdesësh është shumë më e shkurtër”, tha Abramoviç në hapjen e shfaqjeve të saj në Lisson. Për këtë qëllim ajo sheh si filmin Shtatë Vdekjet, ashtu edhe shoqëruesin ambicioz të veprimit live-opera-shfaqje Shtatë Vdekjet e Maria Callas, e cila debutoi në Operën Shtetërore Bavareze në Mynih dhe sapo përfundoi shfaqjen e saj në Paris me më shumë takime këtë vit dhe tjetër në Athinë, Berlin dhe Napoli (dhe për të cilat Abramovic shpreson me zell se do të shfaqet gjithashtu në Covent Garden) si “zbërthim i operës së vërtetë”. “Publiku im është shumë i ri dhe jam shumë e lumtur për këtë”, thotë ajo, duke deklaruar se “Unë doja që opera, kjo formë shumë e lashtë arti, të shndërrohej në diçka tjetër që publiku mund ta shohë”.

Marina Abramoviç

Në hapësirën e Rrugës së Korkut të Galerisë Lisson, këto shtatë përshkrime dramatike të algo egos së saj operistike marrin një formë të re, të kapur në shtatë skulptura portreti të ndriçuara, secila e marrë nga një fotografi nga Shtatë Vdekje. Këto imazhe të Marina-Maria, të goditura me thikë, të mbytura nga një gjarpër, ose të konsumuara nga çmenduria nga Lucia di Lammermoor, janë gdhendur secila nga blloqe të vetme alabastri, rezultat i shtatë viteve të kërkimit me Adam Loëe nga Factum Arte.

Ky monument i ri është një largim tjetër i papritur për dikë, jeta e të cilit i është kushtuar kalimit. “Unë i thashë Adamit, shfaqja është një formë jomateriale e artit, bërja e pjesëve prej mermeri do të jetë një kontradiktë totale për mua”, thotë Abramoviç, e cila e deklaron veten shumë të lumtur me rezultatin. “Doja të bëja diçka që ka elemente materiale dhe jomateriale brenda: jetë dhe vdekje në të njëjtën kohë, dhe alabastri ka atë lloj transparence dhe brishtësie”. Sigurisht që efekti është i çuditshëm: ajo që duket të jetë një ngjashmëri e ndriçuar fotorealiste në një pjesë të afërt shpërbëhet në majat dhe zgavrat prej guri.

Marina Abramovic, Seven Deaths: The Snake (2020/2021)

Megjithëse Abramoviç na tha se, “Unë përfundova përfundimisht me vdekjen”, ka një ndjenjë përfundimisht vdekjeprurëse në ekspozitën e saj të tretë në Londër në Colnaghi. Titulli i shfaqjes është Humble Ëorks dhe ajo po shfaqet së bashku me dy artistë më të rinj, artistin dhe muzikantin italian Nico Vascellari dhe Fyodor Pavlov-Andreevich, i cili jeton dhe punon midis Moskës, Londrës dhe Sao Paulos. Të tre u takuan në vitin 2009 kur Abramoviç mbushi Galerinë Ëhitëorth të Mançesterit me artin e performancës dhe në Colnaghi, një nga galeritë më të vjetra të artit komercial në botë, secila ka bërë punë në përgjigje të veprave të artit dhe artefakteve të krijuara në kultura dhe epoka të ndryshme.

Ekspozita hapet me Pavlov-Andreevich duke iu përgjigjur varrimit etrusk të shekullit të 6-të me skulpturën e tij memento mori, të krijuar nga pluhuri i mbledhur nën shtretërit e të dashuruarve të tij; ndërsa filmi i Vascellarit për trupin e tij të prirur dhe të pavetëdijshëm të pezulluar nga një helikopter që rri pezull mbi pyje dhe male shoqërohet me një përkrenare korintike me brirë; me kombinimin e të dyjave, duke synuar të kanalizojnë idetë për t’u përfshirë nga natyra e egër dhe sublime.

Marina Abramović, Romë, 2021

Abramoviç ka dhomën më të vogël në galeri dhe shijon idenë e artistëve të sotëm që bëjnë homazhe për veprat e mëdha të së kaluarës. “Nuk është e lehtë për një artist të jetë i përulur: egoja është një pengesë e madhe”, thotë ajo.

Abramoviç i bën homazhe një murgeshe historike spanjolle me “The Kitchen”, fotografia e saj e marrë nga një seri e vitit 2009 kushtuar Shën Terezës së Avilës, e cila rastësisht u takua me Nënën Jeronima në jetën e saj dhe e inkurajoi atë të merrte vello. Gjithashtu ato që mbush dhomën e vogël, të zymtë dhe të zbehtë të Abramoviçit, të ngjashme me kishëzën, janë disa autoportrete dramatike me dritë të pasme, në të cilat Abramoviç mban një kafkë të qeshur. Ashtu si punimet e alabastrit në Lisson, ato duken të jenë imazhe fotografike, por në fakt janë gdhendje si negative ashtu edhe pozitive.

Marina Abramovic's The Kitchen (IV) (2009)

Por ndaluesi i shfaqjes së saj është një vepër e re vezulluese, Tabela e 10.000 Lotëve, e cila po merr hitet e para që transmetohen në Colnaghi. Sipas titullit, ajo përfshin një masë të gazuar pikash qelqi, secila me një dorë të fryrë nga konservatori artizanal i cili furnizon me lot. Kjo përhapje kristalore ka një ndikim të veçantë të paraqitur si një votim i pamundur i pasur, duke ofruar nën vështrimin e paepur të murgeshës së rreptë të Velázquez, e cila-në mënyra edhe më ekstreme se ato të Abramoviç-ishte e njohur për ritet e saj ekstreme të vetë-vdekjes.

Shfaqje të tjera u hapën këtë javë, por e gjithë vëmendja u përqendrua në Abramoviç. Materialet me të cilat ajo shprehet mund të ndryshojnë, por të tria këto shfaqje paketojnë një goditje fizike dhe psikologjike, e cila, edhe pse Londra shijoi vizitën e saj shtetërore, tani nuk ka domosdoshmërisht nevojë që vetë artistja të jetë e pranishme.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë